Gündem

ABD enflasyon haftası

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
21:00  USD  Chicago Fed Başkanı Evans’ın Konuşması    

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ABD – Çin Enflasyon / Almanya ZEW / OPEC Aylık Rapor / Türkiye İşsizlik – Sanayi Üretimi – Ödemeler Dengesi 

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,6 Seviyesi Altında Kalıcı Olacak (mı)?

ABD Enflasyon Haftası

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 157,951,598 – tedaviye pozitif cevap veren 101,844,581 – ölü sayısı 3,288,763 kişiye ulaşmıştır.  ABD öncülüğünde aşıların patent tartışmaları sürerken, ABD bu konuda öncü olarak yeni bir dönem açmaya hazırlanmaktadır.

ABD ekonomisinden beklentinin oldukça altında gelen ABD TDİ verisi sonrasında Fed’in genişlemeye devam edeceği beklentisi endeksleri rekor seviyelere taşırken, ABD tahvil faizlerinden negatif şok etkisi sınırlı kalmıştır. 10 Yıllık faiz kısa süreli %1,50 altına inerken daha sonra hızlı şekilde toparlayarak %1,55 – %1,60 bölgesine adapte olmuştur. Bu hızlı toparlamanın nedeni ABD enflasyon ve büyüme dinamiklerinde iyileşme ve algısı olmaktadır. Bu hafta ABD tarafında enflasyon verisini izleyeceğiz. Yıllık enflasyon beklentisi %3,6 olurken (önceki%2,6) ABD ‘de enflasyon gümbür gümbür gelmeye devam etmektedir. Ayrıca çekirdek enflasyon tarafında kalıcı artış durumun pandemiden hızlı çıkış süreci olduğunu net olarak göstermektedir.

Küresel çapta emtia fiyatlarında artış etkinliği, enflasyonu destekleyici unsur olurken, gelişmekte olan ülkelerin ham madde ithalatı nedeni ile negatif şok yaratmaktadır.

Piyasalarda risk algısı pozitif olarak devam ederken, genel algı olarak Powell ve Biden’in genişlemeye destek verdiği sürece ABD hisse senetleri için endişe duyulmaması yönünde sürmektedir.  10 yıllık faiz %1,60 seviyesine yakın dengelenmesini sürdürürken, metal fiyatlarında artış büyüme beklentileri ile sürmektedir.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, nükleer anlaşmanın canlandırılması için yaptırımların kaldırılması konusunda anlaşma olduğunu açıklamıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • “17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız. İlk Kabine toplantımızın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi de okulların açılışıyla ilgili süreç olacak”
 • Salgın döneminde şimdiye kadar, sosyal koruma kalkanı adı altında, 61 milyar liralık bir meblağı karşılıksız olarak her kesimden ihtiyaç sahibi insanımıza dağıttık. Hane bazlı sosyal destekler kapsamında yaklaşık 2 milyon 300 bin ihtiyaç sahibi vatandaşımıza 8,5 milyar lira aktardık. İstihdamı korumaya yönelik kısa çalışma ödeneğinden 3 milyon 765 bin, nakdi ücret desteğinden 2,5 milyon, işsizlik ödeneğinden 1 milyon insanımız istifade etti. Faizsiz veya düşük faizli kredilerle esnafımızdan sanayicimize kadar iş dünyasının tüm kesimlerini 315 milyar lirayı bulan bir kaynakla destekledik. Normalleşme desteği için de 3,2 milyon esnafımıza 4 milyarın üzerinde karşılıksız destek sağladık. Gelir kaybı ve kira desteği olarak da 5 milyar liranın üzerinde bir kaynağı esnaflarımıza hibe olarak dağıttık. Destekleri çeşitlendirerek sürdürmekte kararlıyız.”

Fiyatlama dinamikleri;

 • S&P500 endeksi 4233 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 4185 üzerinde kalıcılık pozitif olabilir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,5930 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,5016 seviyesinde (yükseliş sert!) bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1,2155 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 91 seviyesi altında hareket devam etmektedir. (psikolojik algı 91 seviyesi üzeri veya altı!)
 • Altın $1834 ile $1800 psikolojik seviyesi üzerinde bulunmaktadır.
 • Gümüş $27.69 seviyesi ile $27 psikolojik seviyesi üzerinde bulunmaktadır.
 • Altın / gümüş rasyosu 66.23 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8,2568 seviyesi ile 8 psikolojik seviyesi üzerinde bulunmaktadır.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 391.927 ile 400 seviyesi üzerinde bulunmaktadır. 

Hedef Fiyatlara Göre Olası Hisse Fiyatı Performanslar

***Tabloda hisse senetlerinin Bloomberg terminalinden alınan hedef fiyatlar gösterilmiştir. Hedef fiyat ile önceki gün kapanışı karşılaştırılarak aşağı veya yukarı yön % olarak belirtilmiştir. Kapanış fiyatı veya hedef fiyat değiştikçe yukarı veya aşağı potansiyel değişiklik gösterecektir. Bazı durumlarda hedef fiyat, cari fiyatın altında kalabilir. Belirtilen hedef fiyatlar kesinlikle GCM Yatırım Araştırma hesaplaması veya görüşü değildir. Paylaşım amacı genel piyasa eğilimini belirtmek için yapılmış olup kesinlikle al/sat/tut tavsiyesi değildir.

Türkiye tarafında corona virüsü toplam vaka sayısı 5,031,332 kişiye çıkarken, ölü sayısı 43,029 kişiye ulaşmıştır. Toplam test sayısı 49,390,141 kişiye ulaşırken, günlük hasta sayısı (2102) 2200 kişi altında sürmektedir.

Toplam Yapılan Aşı Sayısı             : 24.938.909

1.Doz Uygulanan Kişi Sayısı         : 14.598.515

2.Doz Uygulanan Kişi Sayısı         : 10.340.394

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu