Gündem

BİST100 endeksi

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe yeni coronavrüs varyantı gündeme bomba gibi düştü. Afrika’da Asya’da ve Avrupa’da coronavirüsün yeni varyantının çıkması sonrasında Asya piyasaları günü negatif tamamlarken, varyant tüm piyasaları negatif etkiledi. Yeni varyantın daha hızlı yayıldığı bildirilirken, aşıların bu varyanta karşı koruyuculuğunun düşük olduğu belirtiliyor. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün de yeni varyantı doğrulamasının ardından, varyantın etkisini anlamak için bir kaç haftaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Almanya’da coronavirüs vaka sayılarının en tepeye çıkması ve Avrupa’da tekrar kapanma olabileceği konuşmalarıyla (Avusrutrya’da başladı) ulaştırma sektörü payları bu hafta baskılandı.

BİST100 endeksi de varyant etkisiyle güne negatif başladı. Biontech ve Dünya Sağlık Örgütü’nün varyant hakkında bilginin bir kaç hafta sonra oluşabileceğinin açıklanması ile endekste satışları derinleşti. Özellikle ulaştırma sektörü payları (THYAO, PGSUS,TAVHL) düşüşten sert etkilendi. Endeks günü negatif 1.776 seviyesinden tamamladı.

Dolar / TL tarafında ise Cuma günü %5’ye yakın yükseliş vardı. Seans sonuna doğru Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizler düşecek vurgusu ile Dolar / TL tarafı 12,64’ü test etti.
Bu hafta yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda yoğun bir gündem olacak. İçeride büyüme ve anflasyon verisi açıklanacakken, ABD’de Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu