Sponsorlu Bağlantılar

Bulanık Görme Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bulanık Görme Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hafif ya da şiddetli bir şekilde yaşanan bulanık görme durumunun altında yatan sebepler araştırılarak ona göre bir tedavi uygulanması gerekir. Geçici tedavi metotları arasında kontakt lens ya da gözlük kullanımı bulunmaktadır. Ancak bulanık görmenin hafif ya da şiddetli belirtileri olabilir. Bu yüzden uygulanan tedavinin hangi hastalığa yönelik olduğu belirlenmelidir. Yaş ile orantılı olarak katarakt gibi önemli problemlerde söz konusu olabilir.

Gözde Bulanıklık Yaşanması Durumu

Bulanık görme, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Tek veya çift gözde birden görülebilir. Yaş, göz kusurları, göz hastalıkları, enfeksiyon ve travmalar gibi çeşitli nedenlere bağlı bulanık görme olabilir. Doğru teşhis için göz doktoruna gidilmesi yapılması geren en doğru davranış olacaktır.

Bulanık Görme Hangi Durumlarda Yapılır?

Gözde odaklanma sırasında netlikte yaşanan problem bulanık görme olarak tanımlanabilir. Kişinin gözünde puslu bir görüntü oluşur. Gözde yaşanan bulanık görme durumunun çeşitleri de mevcuttur. Uzağı ya da yakını bulanık görme gibi problemlerde ışık kırılma kusurların kaynaklanır. Göz doktoruna giderek yapılan testler sonucunda gözlük ya da lens reçete edilerek tedavi edilir. Ancak katarakt hastalığında tedavi, cerrahi yöntemler ile sağlanır.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarak yaşı ilerlemiş olan bireylerde, göz merceğinde yaşanan sertleşme ve hafif şiddette mat bir görüntü ile genellikle kendini belli eder. Bunun yanında, bulanık görme de şiddetli bir biçimde yaşanır. Işığın az olduğu ortamlarda detayları seçememe, aşırı ışık gelen ortamda rahatsızlık hissetme ve renklerin canlı bir biçimde görememek akıllara katarak hastalığını getirmelidir.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt ameliyatı, doğru bir şekilde yapıldığı zaman bir risk ya da istenmeyen durum yaşanma oranı oldukça azdır. Katarakt ameliyatlarında birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin kullanılmasında gelişen teknolojinin büyük bir payı vardır. Ancak hangi yöntem kullanılmış olursa olsun, esas amaç katarakt bulunan merceğin göz üzerinden çıkarılarak net bir görüşü sağlayan yapay konumdaki başka bir merceğin takılmasıdır. Bunun yanında, katarakt ameliyatı fiyatları kullanılan tekniğe ve cerrahın deneyimi gibi çeşitli göre farklılık gösterebilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Tedavi Edilir?

Görme kaybı katarakt ilerledikçe daha da belirgin bir hal alır. Günlük rutin işlerin yapılmasında bir zorluk yaşanıyorsa kataraktın tedavi edilmesi için doktora gidilmesi gerekir. Göz ile alakalı gerekli olan testlerin yapılması ile birlikte katarakt ameliyatı fiyatları hakkında detaylar konuşulduktan sonra yaklaşık on beş dakikada ameliyat tamamlanmış olur. Tamamen iyileşme gerçekleştikten sonra ise hastanın şikâyet ettiği sorunları son bulmuş olur.

Katarakt Ameliyatı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Katarakt önemli bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi halinde katarakt, eninde sonunda görmeyi körlük noktasına kadar ulaştırabilir ve böyle bir durumda tedavi yöntemleri yetersiz gelebilir. Bunun yanında, katarakt ameliyatları sırasında yapılan yapay lensler ile kataraktlı göz merceğinin değiştirildiği ameliyat ile önemli derecelerde kaybedilen görme yetisinin yeniden kazanılmasında büyük bir başarı sağlar. Katarakt ciddi bir biçimde ilerlemeden katarakt ameliyatı fiyatları araştırılarak doktor ile ameliyat hazırlıklarına başlamak gerekir.

Akıllı Lens İyileşme Sağlar mı?

Doktorun akıllı lens takılmasına karar verdiği hastalarda görme derecesindeki iyileşme oldukça başarılı oranlara ulaşmaktadır. Bunun yanında akıllı lens fiyatları ve gerekli donanıma sahip hastanede, deneyimli olan cerrahlar ile oldukça uygun bir maliyetle ameliyat işlemi gerçekleştirilebilir.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Kendi doğal göz merceğinde görme sorunları ve yapısında bozulmalar görülen, katarakt varlığı söz konusu olan hastalara, akıllı lens takılır. Hastanın göz merceği çıkarılarak yerine yapay bir göz merceği takılır. Böylelikle hastanın yaşamış olduğu göz problemleri ortadan kaldırılarak yaşam kalitesine olumlu bir etki sağlanmış olur. Akıllı lens için, akıllı lens fiyatları için ameliyatın yapılacağı hastane ile bir fikir alışverişinde bulunulması gerekir.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens takılmasına karar verilen hastalar net bir görüş açısına sahip olur. Genellikle ilk uygulama için belirlenen yaş kırktır. Akıllı lensler, normal lenslerden oldukça farklılık gösterir. Şeffaf bir renktedir ve bireyin gözünün içerisine ameliyat ile yerleştirilir. Ayrıca lens olduğu fark edilmez. Hastaların yaşamlarını kolaylaştıran akıllı lens fiyatları için doktorunuz ile görüşmeniz gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu