Gündem

Endeksin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü % 0,34 değer kaybederek günü 1.416 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 18,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 1,24 ve holding endeksi % 0,91 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 5,51 ile spor, en çok kaybettiren ise % 5,55 ile finansal kiralama, faktoring olduğu görüldü. Avrupa borsaları, haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Fransa’da CAC 40 endeksi % 0,89, Almanya’da DAX 30 endeksi % 2,49, İngiltere’de FTSE 100 endeksi % 0,67 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 1,81 değer kaybetti. ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, %0,06 değer kazanırken, S&P 500 endeksi % 0,67 ve Nasdaq endeksi % 1,88 değer kaybetti. Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenti anketi, global tarafta ise dünya genelinde açıklanacak hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve ABD’de ADP özel sektör istihdam datası takibimizde olacak. Ayrıca, Japonya ve Çin Borsaları ise tatil sebebiyle kapalı kalmaya devam ederken, Güney Kore borsası da bugün kapalı olacak. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftanın ikinci işlem gününü % 0,34 değer kaybederek günü 1.416 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 18,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud ile telefonda görüştü. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Görüşmede, Türkiye- Suudi Arabistan ilişkileri ele alındı.

İçişleri Bakanlığı, 81 ile gönderilen genelgeye göre tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayına ilişkin TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru verisini açıkladı. TÜFE Bazlı Reel Efektif Nisan ayında 62,29 seviyesinde gerçekleşti.

AB’nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı’nın ilaç komitesi CHMP, Sinovac Life Sciences Co. tarafından geliştirilen ve Türkiye’de de uygulanan inaktif Kovid-19 aşısı için ön değerlendirme sürecini başladığı açıklandı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yapılan açıklamada, 05/05/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 13 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacak denildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, enflasyonun ABD ekonomisi için bir sorun olmasını beklemediğini belirterek, faiz artırımının “öngördüğü ya da önerdiği” bir şey olmadığını söyledi. Hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin “aşırı ısınmasını” önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğine ilişkin değerlendirmelerine işaret eden Bakan, “Bu öngördüğüm ya da önerdiğim bir şey değil.” dedi. ABD ekonomisi için enflasyonun bir sorun olacağını düşünmediğini belirten Bakan, olsa bile Fed’in bununla baş edebilecek araçları olduğunu ifade etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, kurumlar vergisine ilişkin küresel bir anlaşma konusunda bu yıl iyimser olduklarını ifade ederken, bunun vergi veya ticaret savaşına girme riskinden kaçınmak için acilen gerekli olduğunu belirtti.

Ekonomik Takvim

Şirket Haberleri:

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş.(BIOEN): Şirketin %100 iştiraki NOV Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin, TROAS Bölgesi Belediyeleri Katı Atık Yönetim Birliği’nin Entegre Katı Atık Yönetimi ve Enerji Üretimi ihalesini kazandığı 28.04.2021 tarihli KAP açıklamamız ile duyurulmuştu. İşbu ihalenin sözleşmesi 30.04.2021 tarihi itibariyle imzalanmıştır. ilgili santralin sözleşme süresi boyunca 35 Milyon USD (ABD Doları) üstünde ilave satış geliri yaratması planlanmaktadır.

MİGROS TİCARET A.Ş.( MGROS): Şirketin, 12 adet Migros ve 11 adet Migros Jet formatında toplam 23 satış mağazası Nisan ayı içerisinde hizmete açılmıştır. 30 Nisan 2021 itibariyle Şirketin yurtiçinde toplam mağaza sayısı 2.350’dir.

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( ALMAD)( ETILR): Şirketin ve bağlı ortaklığı Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San.ve Tic.A.Ş.’nin sahip olduğu, iştiraki Etiler Gıda ve Ticari Yatırımlar San. ve Tic. A.Ş.’nin 40.000.000 TL tutarındaki ödenmiş sermayesinin % 38,96’sını temsil eden toplam 15.584.053,63 TL nominal değerdeki paylarından 10.285.475,393 adet payın 33.990.000 TL bedelle Mehmet Hilmi Soylu’ya ve 5.298.578,233 adet payın ise 17.510.000 TL bedelle İzzettin Kaplan’a olmak üzere toplamda 51.500.000 TL bedel üzerinden satışı ile ilgili görüşmelere başlanmıştır.

SAY YENİLENEBİLİR ENERJİ EKİPMANLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(SAYAS): Federal Almanya Cumhuriyeti’nde yerleşik Kızılkan Stahlhandel GmbH şirketi ile outdoor yapısal konstrüksiyon ürünlerine ilişkin 830.000 EUR tutarında bir ihracat bağlantısı kurulmuştur.

AG ANADOLU GRUBU HOLDİNG A.Ş.( AGHOL): Şirketin 2021 yılı 1. çeyrek Finansal Sonuçları 07.05.2021 Cuma günü KAP’ta yayınlanacaktır.

ARENA BİLGİSAYAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(ARENA): Şirket Yönetim Kurulu yapmış olduğu toplantıda Şirketin Brightstar Telekomünikasyon Dağıtım Ltd. Şti.’nin (Brightstar) hisselerinin 100%’ünün Brightstar Corp. ve iştiraki Şirketlerden satın alınması amacı ile bağlayıcı olmayan resmi görüşmelere başlanmasına ve bu görüşmelere ilişkin olarak Şirket Genel Müdür’ü Serkan Çelik’in yetkilendirilmesine karar vermiştir.

EDİP GAYRİMENKUL YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( EDIP): Şirketin Kırklareli’nde bulunan Lüleburgaz Tesisleri’nin bir bütün halinde satışı ile ilgili potansiyel bir alıcı ile görüşmelere başlanmıştır.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( DERHL): %45 iştirakiz konumunda bulunan Toprak Yenilebilir Enerji A.Ş. aracılığıyla güneş enerjisi santralleri (GES) sektörüne yatırım yapmayı planladığı 30.12.2020 tarih ve 2020/28 numaralı yönetim kurulu kararında açıklamıştı. Yapılan çalışmalar neticesinde Niğde’de kurulu toplam kapasitesi 1,227 MWp olan Mislina 13 Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Limited Şti.’nin 1.300.000 Amerikan Doları toplam bedelle satın alınmasına karar verilmiştir. Satın alma ile ilgili sözleşme yapılmış olup, devir işlemlerinin 1 ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir. Söz konusu satın alınan santral, 2020 Aralık ayında devreye girmiş, 10 yıl boyunca 13,3 USD cent/kWh birim fiyattan YEKDEM (Yenilebilinir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) kapsamında elektrik üretimi ve satışı yapmak üzere Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. ile sözleşmesi bulunan bir şirkettir. Özellikle, 29.01.2021 tarihli ve 3453 sayılı Cumhurbaşkanı Kararından sonra 01.07.2021 tarihi öncesinde devreye giren bu tür santraller avantajlı konumunu sürdürmüştür. İştirakin yaptığı bu satın alma sonucu, Şirketin toplam cirosu ve FAVÖK’ü ( Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) olumlu etkilenecektir. Satın alınan şirketlerin 2021 yılı üretim ve satış rakamları ve bölgenin ışıma oranlarına göre yapılan analizlerde, YEKDEM süresince yıllık ortalama 257.000 Amerikan Dolarına yakın ciro ve 194.000 Amerikan Dolarına yakın FAVÖK elde etmesi beklenmektedir.

DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DAGI): Pay sahiplerinin yeni pay alma (rüçhan) haklarının kullanımından sonra kalan 215.728,512 TL nominal değerli payların, Şirketin 29.04.2021 tarihinde KAP’ta yayımlanan Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu’na istinaden, Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa’da satışa sunulması neticesinde, kalan payların tümünün satışı 04.05.2021 tarihinde tamamlanmıştır.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (Şirket) 1.173.405.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 4.693.620.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi’nin 12’nci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 06/05/2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da 1,60 TL/pay baz fiyat, “ZRGYO.E” kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 3 milyon TL olarak belirlenmiştir.

OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş.(OSTIM): Şirket Yönetim Kurulu Ankara’da faaliyet gösteren, ısı cihazları ve modüler su tankları imalatı yapan bir firma ile iştirak görüşmelerine başlanmasına ilişkin protokol imzalanmasına, 30.06.2021 tarihine kadar gerekli inceleme ve değerlendirme çalışmalarının yapılarak iştirakle ilgili karar vermek üzere raporların Yönetim Kurulu’na sunulmasına, gerekli çalışmaları yürütmek üzere Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar vermiştir.

MMC SANAYİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş.( MMCAS): Şirketin, 04.05.2021 tarih ve 12 sayılı yönetim kurulu kararı ile; Şirketin büyüme vizyonu ve hedefleri çerçevesinde ticaret unvanının değiştirilmesi yönünde gerek pay sahipleriNden gelen talepler gerekse ticari hayatın ortaya çıkardığı zaruret karşısında, Şirket esas sözleşmesinin 2. maddesinde yer alan ticaret unvanının “Vizyon Yatırım Holding Anonim Şirketi” olarak değiştirilmesine oy birliği ile karar verilmiş ve Sermaye Piyasası Kurulu’na gerekli resmi başvuru yapılmıştır.

HEDEF GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(HDFGS&KONTR): Şirket, Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Müh. A.Ş. ile ortak olmak suretiyle İnvision GSYO unvanlı bir girişim sermayesi yatırım ortaklığı kurulmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunmuştu. 04.05.2021 tarihinde Şirkete tebliğ edilen yazıda söz konusu başvurunun olumsuz karşılandığı bildirilmiştir.

DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(DNISI): T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden tevsi cinsi yatırımlarda kullanılmak üzere, Şirket tarafından, 20.000 m2 kapalı fabrika binası ve makinaları için toplam 36.534.000 TL’lik 04.05.2021 tarih ve 523451 belge numaralı Yatırım Teşvik Belgesi alındığı açıklandı. Genel teşvik kapsamındaki söz konusu Yatırım Teşvik Belgesi’nde öngörülen destek unsurları “Gümrük Vergisi Muafiyeti” ve “KDV İstisnası” şeklindedir.

BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş.(BIMAS): BİM Stores SARL’nin (BİM Fas) sermayesinin % 35’ini temsil eden hisselerin satış işlemlerinin tamamlandığı açıklanmıştır.

Pay Alım Satım Haberleri

IEYHO: IŞIKLAR HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 03/05/2021 – 03/05/2021 tarihinde IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,03 – 1,05 TL fiyat aralığından 1.850.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/05/2021 tarihi itibariyle %8,34 sınırına ulaşmıştır.

EUKYO: EGE SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ 03/05/2021 – 03/05/2021 tarihinde EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,25 – 4,32 TL fiyat aralığından 109.984 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/05/2021 tarihi itibariyle %9,93 sınırına ulaşmıştır.

ULAS: TEVFİK MEFTUN ULAŞ 04/05/2021 – 04/05/2021 tarihinde ULAŞLAR TURİZM YATIRIMLARI VE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI TİCARET PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,04 – 5,13 TL fiyat aralığından 337.725 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ULAŞLAR TURİZM YATIRIMLARI VE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI TİCARET PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 04/05/2021 tarihi itibariyle %9,70 sınırına ulaşmıştır/

LOGO: MURAT ERKURT 04/05/2021 – 04/05/2021 tarihinde LOGO YAZILIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 155,7 – 155,7 TL fiyat aralığından 64.500 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte LOGO YAZILIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 04/05/2021 tarihi itibariyle %0,26 sınırına ulaşmıştır.

METUR: HALUK BAHADIR 04.05.2021 tarihinde Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş.(METUR) payları ile ilgili olarak 27.40-27.52TL fiyat aralığından 200.000TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş.(METUR) sermayesindeki payları/oy hakları 04.05.2021 tarihi itibariyle %19.49 olmuştur.

Sermaye Artırım Haberleri

DZGYO:şirketin 150.000.000 Türk Lirası olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 250.000.000 Türk Lirası arttırılarak 400.000.000 Türk Lirası’na çıkarılması işlemine ilişkin 15.04.2021 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma hakkının kullandırım süreci 30.04.2021 tarihinde tamamlanarak sona ermiştir. Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 235.458,646 TL olup, ilgili paylar 05.05.2021- 06.05.2021 tarihleri arasında iki iş günü süreyle Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birinci Piyasada nominal fiyattan az olmamak kaydıyla Birinci Piyasa’da oluşacak fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

MTRKS: Şirket sermayesinin 19,5 milyon TL’den %50 oranında bedelsiz olarak 9,75 milyon TL artışla 29,2 milyon TL’ye yükseltilmesi Genel Kurul’un onayına sunulacak.

RYSAS: Şirketin 600.000.000-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 119.350.000-TL olan çıkarılmış sermayemizin, tamamı nakden karşılanmak üzere 130.650.000-TL artırılarak 250.000.000-TL’ye çıkarılmasına ilişkin olarak yeni pay alma haklarının kullanımı 16/04/2021 tarihinde başlayıp 30/04/2021 tarihinde sona ermiştir. Ortakların yeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen payların toplam nominal değeri 242.620,015 TL olup, kalan paylar 05/05/2021-06/05/2021 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle Alternatif Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada, nominal bedelinde altında kalmamak kaydıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu