Gündem

Fed toplantı tutanakları


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

Fed toplantı tutanaklarında, gerektiği taktirde bir noktada tapering konusunun tartışabileceğine yönelik işaretlerin gözlenmesi risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu. Diğer yandan, sürpriz tutanaklara karşın söz konusu baskının sınırlı olduğunu izliyoruz. Dün hafif düşüşler sergileyen ABD borsaları bu sabah vadelilerde yatay. Asya borsaları ise karışık bir görüntü sergiliyorlar. Dün %0,5 oranında prim yapan Dolar endeksi (DXY) de bu sabah sakin bir görüntü çizerken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri pozitif bölgede seyrediyorlar. Dolar / TL ise 8,40’ın hafif üzerinde yatay seyretse de, salı günü borsa kapanışının üzerinde ki yurtiçi piyasalar tatilde iken küresel piyasalarda oynaklık arttı ve borsa endeksleri genel olarak değer kaybetti. Bu kapsamda, BIST100 endeksi güne %0,5 civarında satıcılı bir görüntü ile başlayabilir. Yurtdışı piyasalarda satışlar derinleşmedikçe endeks şimdilik 1.450 seviyesinin üzerinde kalmak isteyebilir.     

MAKROEKONOMİ

    

Fed toplantı tutanaklarına göre ekonominin, Fed’in hedeflerine doğru hızlı bir ilerleme kaydetmeyi sürdürmesi halinde bazı Fed üyeleri, gelecek toplantılarda tahvil alımlarının azaltılmasını değerlendirmeye açık olduklarını ifade etti. Fed’in bir sonraki FOMC toplantısı 15-16 Haziran’da yapılacak. Tutanaklar sonrası Asya’da Çin ve Japonya kaynaklı veri takviminin izlenmesiyle perşembe gününe başlıyoruz. ÜFE’deki yükselişe karşın enflasyondaki yükselişin geçici olduğuna inanan Çin Merkez Bankası, ekonomiyi destekleyici duruşunu sürdürdü ve faiz artışının henüz masada olmadığını göstererek faizlerde değişikliğe gitmedi. Çin’in çip ekipmanı ve ABD’nin otomobil talebinin öncülük etmesiyle Japonya ihracatı ikinci çeyreğe beklentilerden güçlü başladı.

  • ​Dün Fed’in son toplantısına ilişkin tutanaklar izlendi. Fed hızlı toparlanma devam ederse gevşek politikaları tekrar değerlendirebilecekleri sinyalini verdi. Tutanaklarda bunun gerçekleşmesinin hedeflere ulaşma konusunda ilerlemeye bağlı olduğu belirtilmekte. Toplantı sonrası Powell hedeflerden uzak olduklarını vurgulamıştı. Tutanaklarda ayrıca büyümenin güçlendiği ve enflasyonun arttığı belirtilmekte fakat enflasyonda ekonominin yeniden açılmasıyla artan talebin ve tedarik zincirindeki sıkıntılarla enflasyonun %2 üzerinde seyredeceği ancak sonrasında fiyat baskılarının azalacağının altı çizilmekte. Tutanaklar sonrası açıklanan verilere göre nisan ayındaki tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında gelirken, enflasyonda 2008 sonrası en yüksek seviyesinde. Bu açıdan Fed yetkilerinin açıklamaları da dikkatlice takip edilmekte.
  • Dün bu açıdan ayrıca Bostic ve Bullard’ın açıklamaları da izlendi. Enflasyon riskinin göz ardı edildiğine yönelik eleştirilere yönelik Bostic her türlü senaryoyu izlediklerini ve yüksek enflasyona karşı hazır olduklarını belirtti. Şu anda bulundukları koşulların aşırı oynaklık içerdiğini belirtirken, ekonomik durumun sonbahara doğru daha fazla belirginleşeceğini söyledi. Bullard ise bu sene ve önümüzdeki sene enflasyonun %2 üzerinde seyredeceğini, tahminlerinin bu yönde olduğunu söylerken, Bostic gibi Bullard da ekonomik koşullardaki oynaklığa vurgu yaptı. Bostic ve Bullard varlık alımlarını azaltmayı konuşmanın zamanı olmadığını vurguladı. Bostic buna gerekçe olarak istihdam piyasasındaki daralmayı gösterirken, Bullard salgının bitmesinin gerekliliğine vurgu yaparak o zamana kadar beklemeyi tercih ettiğini söyledi.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,
 
ABD tarafında, TSİ 15.30’da mayıs ayına ilişkin Philadelphia Fed iş dünyası endeksi açıklanacak. Endeksin mayısta 50,2’den 43 seviyesine gerilemesi, bununla birlikte salgın öncesi seviyelerin de üzerindeki güçlü seyrini sürdürmesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 15.30’da 15 Mayıs haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Mayıs ayında haftalık işsizlik maaşı başvurularında azalma trendinin devam ettiğini görmekteyiz. Geçen hafta haftalık işsizlik maaşı başvuruları salgın sonrası en düşük rakam olan 473 bin kişiye geriledi. İşsizlik başvurularının, hızlanan aşılamaların etkisi ve kısıtlayıcı tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte işletmelerin açılmaya devam etmesi ve istihdam artışına gitmelerinin etkisiyle düşüşünü sürdürerek 15 Mayıs haftasında 450 bin kişi seviyesine gerilemesi bekleniyor.
 
Avrupa tarafında ise, TSİ 09’da Almanya’da nisan ayına ilişkin ÜFE verisi takip edilecek. Almanya’da yıllık bazda ÜFE, güçlü sanayi sektörü görünümü ve baz etkisinin de etkisiyle martta %3,7 seviyesine yükselmiş ve böylece Kasım 2011’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Nisanda ise yıllık bazda ÜFE’nin, baz etkisinin de desteğiyle artışını sürdürerek %5,1 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Ayrıca bugün IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın iki gün sürecek olan Vienna Economic Dialogue Toplantıları’ndaki konuşmaları takip edilecek.
 
Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da mart ayına ilişkin uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri açıklanacak. Net uluslararası yatırım pozisyonu şubat ayı sonu itibarıyla 3 milyar USD azalış sergileyerek -387,1 milyar USD seviyesine gerilemişti. UYP’nin şubat ayında aylık iyileşmesinde varlıkların 0,1 milyar USD’lik azalışına karşın, yükümlülük tarafının ise -3,1 milyar USD ile belirgin azalışı etkili olmuştu. 
 

ŞİRKET HABERLERİ 

 

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Nötr): TSKB Kurumsal Bankacılık Satış Müdürü Volkan Karaben, “Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), güneş enerjisi santrallerine (GES) 200 milyon dolar tutarında finansmanı sağlamayı hedefliyor.” dedi.

4 Mayıs 2021 Tarihli TSKB Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

 

Bankacılık: Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile nisan ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre %72 artarak 117 milyar TL oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Anel Elektrik (ANELE): 02.02.2021 tarihli KAP duyurusu ile paylaşılan, proje büyüklüğü 11,7mn Katar Riyali (yaklaşık 3,2mn ABD Doları) olan Katar devletinin Al Khor şehrinde yer alan, Construction of Link Roads Adjacent to Al Khor Expressway (P60A) Projesi kapsamındaki altyapı ve pompa istasyonu elektromekanik işlerinin yapılmasına yönelik olarak sözleşme görüşmelerinin tamamlandığı , şirketin Katar Devletinde mukim bağlı ortaklığı olan ANEL MEP Maintenance and Operations LLC ile proje alt yüklenicisi IRIS Construction and Industrial Tourism and Trading WLL (IRIS) arasında sözleşme imzalandığı duyurulmuştur. Proje teklifinde baz alınan tahmini tamamlanma süresi 12 aydır.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR): Şirket, Libya Elektrik İdaresinden, Libya Yūksek Gerilimli Trafo Merkezlerinin ve Ulusal Kontrol Merkezi DCS rehabilitasyonu kapsamında 1,1mn USD tutarında sipariş aldığını açıklamıştır. İşin 8 ayda bitirilmesi planlanmaktadır.

Logo Yazılım (LOGO): Şirketin %100 bağlı ortaklığı Logo Kobi Dijital Hizmetler A.Ş.’nin 18.05.2021 tarihli genel kurul toplantısında; şirket sermayesinin 20mn TL artırılarak 28mn TL’ye çıkartılmasına ilişkin alınan karar uyarınca; Şirketin payına isabet eden toplam 20mn TL sermaye taahhüt borcundan; Logo Kobi Dijital Hizmetler A.Ş’ye nakden konulan fonlar nedeniyle oluşan ve muaccel nitelikteki 6,9mn TL tutarındaki nakit alacaktan mahsup edilmesinin kabulüne, 13,1mn TL tutarındaki kısmın ise tescilden önce şirket adına banka nezdindeki hesabına nakit olarak ödenmesine, yapılacak sermaye artışına bağlı olarak yeni pay alım hakkının tamamının kullanılmasına katılanların oy birliği ile karar verilmiştir. Söz konusu karar uyarınca nakden ödenmesi kararlaştırılan tutar, tescilden önce ödenmiştir.

QNB Finansbank (QNBFB): QNB Finansbank, 97 milyon ABD Doları ve 196,5 milyon Avro tutarında iki ayrı dilimden oluşan toplam 335 milyon ABD Doları kaynak temin etmek üzere anlaşma imzalamıştır. 367 gün vadeli kredinin toplam maliyeti, ABD Doları dilim için Libor+%2,50 ve Avro dilim için Euribor+%2,25 olarak gerçekleşmiştir.
  

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB salı günü 40 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 307 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,64 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,62-%1,69 bandında hareketin ardından %1,67 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, salı günü verim eğrisi genelinde günlük bazda sınırlı düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 5 baz puana varan sınırlı düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ
 

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu