Gündem

Finansal analiz

Haftanın son işlem günü önem derecesi yüksek verilerin yoğunluğunda geçecek. Bu noktada iki verinin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. İlk olarak yurtiçi piyasalar açıklanacak Ağustos ayı enflasyon verilerini takip edecek. Hatırlanacak olursa TÜFE verisi Temmuz ayında %18.95 seviyesine yükselerek %19 olan politika faizine bir hayli yaklaşmıştı. Ağustos verisine yönelik %18.70 seviyesine doğru bir geri çekilme bekleniliyor. Açıklanacak veri TL ve TL bazlı varlıklar adına bir hayli önemli. Bunun nedeni ise TCMB’nin para politikasına yönelik atacağı adımlar. Bankadan son dönemde enflasyonda düşüşün yılın son çeyreğinde gerçekleşeceği beklentileri paylaşılıyor. Bunun anlamı TCMB’nin yılın son çeyreğinde faiz indirimi düşünmesi. Bu bakımdan enflasyonda gerilemenin olması TCMB’nin faiz indirimi noktasında daha iştahlı bir görüntü sergilemesine neden olabilir. Küresel tarafta ise ABD’de açıklanacak Ağustos Tarım Dışı İstihdam (TDI) verisi gelecek. Piyasa beklentisi verinin 750 bin olarak açıklanacağı yönünde. İşsizlik oranının da %5.4’den %5.2 seviyesine gerileyeceği bekleniliyor. Güçlü veri FED’in parasal normalleşme adımlarını daha hızlı atacağı algısını oluşturabilir. Yalnız geçtiğimiz hafta Jackson Hole toplantısında konuşan Powell, varlık alımlarının azaltılmasına bu yıl başlanabileceğini söylemişti. Bu durum piyasanın daha öncesinde beklediği bir gelişme. Dolayısıyla TDI verisinin önemi yüksek olsa da diğer aylar ile kıyasladığımızda piyasalara daha düşük bir etkisi olabilir.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

ABD Senatosu’nda öne çıkan figürlerden biri olan Demokrat Manchin, Başkan Joe Biden’ın 3,5 trilyon paketinin Amerika’nın karşılayabileceği ve harcamaya ihtiyaç duyacağı bir boyuta daraltılması gerektiğini belirtti.

Goldman Sachs stratejistlerine göre, ekonomik büyümeye yönelik endişelere rağmen yakın dönemde döngüsel varlıklarda rahatlama muhtemel görünüyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret AŞ’nin halka arz başvurusunu onayladığını duyurdu.

Çip tedariki sıkıntısı otomotiv üreticilerini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çip sorunu nedeniyle Ford’un ABD satışları ağustosta yüzde 33 azalırken, General Motors da 8 fabrikasında üretim kesintisine gitme kararı aldı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, “Çip krizi en azından 2022’nin ilk çeyreğine kadar sürecek. Muhtemelen 2022’nin ikinci çeyreğini de etkileyecek” dedi

Çin’de hizmet sektörü aktivitesi, COVID-19 Delta varyantının yayılmasını önlemek için uygulanan tedbirlerin de etkisi ile Ağustos ayında daraldı.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, bu ay sonuna doğru yapılması beklenen oylamada iktidar partisi LDP’nin liderliği için yarışmayacağını açıkladı. Japonya’da Başbakan Yoshihide Suga’nın LDP liderliği için yarışmayacağı ve görevinden istifa edeceği haberleri hisse senedi piyasalarına güçlü alım getirdi.

Çin limanlarındaki demir cevheri stokları artmaya devam ediyor.Mysteel’in derlediği verilere göre, Çin’in önde gelen 45 limanındaki demir cevheri stokları bu hafta, geçtiğimiz haftaya göre yüzde 1,38 yükseldi.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere sanayi tarifesinde yüzde 15, doğal gaz santrallerine uygulayacağı tarifede ise yüzde 15 artış yaptı.

AC Asia ex, Japan % 0,12 alıcılı

S&P 500 % 0,18 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,01 alıcılı

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu