Gündem

FX Piyasaları

USD/TRY: Dün ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in ABD ekonomisinin güçlü hükümet harcamaları nedeniyle aşırı ısınmadan korumak için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artması gerekebileceğini söylemesi risk iştahını zayıflattı. Daha sonra ise Yellen, faiz artırımının tahmin ettiği veya önerdiği bir durum olmadığını ve enflasyon problemi görmediğini söyleyerek sözlerine açıklık getirdi. Son açıklama ile risk iştahında kısmi toparlanma gözleniyor. Ancak temkinli mod da bir taraftan devam ediyor. Gelişmekte Olan Ülke para (GOÜ) birimlerinde de kalıcılı bir toparlanma gözlenmiyor. Şu aşamada güvercin olarak bilinen Yellen’in ilk açıklamaları oynaklığın kısmen de olsa devam etmesine neden olabilir. Bu da GOÜ para birimlerinin en azından olası primlerini sınırlayabilir. Dün %0,9 oranında yükseliş kaydederek 8,33 seviyesine yakın kapatan Dolar / TL ise 8,41 direncini test edebilir. Risk iştahında belirgin bir bozulma olmadıkça, faiz değişikliğinin beklenmediği yarınki TCMB toplantısı öncesinde kur 8,41 direncinin altında kalabilir. Aksi durumda, 8,48 bir sonraki direnç konumunda. Diğer yandan, olası düşüşlerde 8,2950 – 8,25 ve 8,20 sıralı destekler olarak izlenebilir. Veri tarafında bugün ABD ve Avrupa’da Bölge genelinde nisan ayı hizmet PMI rakamları takip edilecek. Ayrıca, ABD’de açıklanacak nisan ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam verisi de yakından izlenecek.

EUR/USD: Dün takip ettiğimiz 1,2080 direncine tekrar yönelen parite, ABD Hazine Bakanı Yellen’in şahin açıklamaların sonrasında günü 1,2013 seviyesinden kapattı. Yellen daha sonra sözlerine açıklık getirse de temkinli mod devam ediyor. Parite ise dünkü seviyeye yakın güçsüz bir görüntü sergiliyor. Teknik olarak paritede 1,1980 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda geri çekilme bir miktar ivme kazanabilir ve 1,1940/50 bölgesine kadar düşüş görülebilir. Diğer yandan, paritenin tekrar güç kazanması için ise 1,2080 direncinin geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu seviyenin geçilmesi durumunda ilk etapta 1,2130 hedef olabilir.

XAU/USD: ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in faiz artışı konusunda yaptığı şahin açıklama sonrasında değerli maden dün %0,8 değer kaybederek günü 1.778,5 seviyesinden kapattı. ABD vadelileri bugün hafif primli olsa da temkinli mod hakim. Dolar endeksi de hafif alıcılı. Yellen’in açıklamaları piyasada yankı bulmaya devam edebilecekken, bugün ABD ve Avrupa’da Bölge genelinde nisan ayı hizmet PMI rakamları ile ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdam verisi oynaklık yaratabilir. Değerli madende teknik seviyelere bakıldığında, yukarıda 1.788 ve 1.800 sıralı dirençler konumunda. Aşağıda ise aylık ortalamanın yakın seyrettiği 1.768 yakın destek olarak izlenebilir. Bu desteğin altında 1.754 tepki gelebilecek destek olarak takip edilebilir.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu