Gündem

FX Piyasaları

USD/TRY: Enflasyon endişelerinin artarak devam ettiği ortamda hisse piyasalarındaki satış baskısı bu sabah da devam ediyor. Satışların genele yayıldığını gözlemlerken, paritelerin de hisse piyasalarındaki hareketlere tepki vermeye başladığını izliyoruz. Dolar endeksi (DXY) biraz toparlanıyor. Fed’in ultra – gevşek politikası, teşvikler ve emtialarda yaşanan ralli, Fed’in 2023’ten önce faiz artırımı yapabileceği beklentilerini de beraberinde getiriyor. Halihazırda tapering konusu da gündemdeki canlılığını korumakta. Enflasyon endişelerinin fiyatlamalarda belirleyici olduğu ortamda bugün ABD’de TSİ 15.30’da açıklanacak nisan ayına ilişkin TÜFE verisi (Beklenti yıllık olarak manşet enflasyonda %3,6; çekirdek enflasyonda %2,3) yakından izlenecektir. Enflasyon verisi öncesinde bu sabah Gelişmekte Olan Ülke para birimleri hafif baskı altında kalırlarken, TL’de de benzer bir fiyatlama var. Küresel risk iştahındaki zayıflığın devam etmesi durumunda Dolar / TL’de kısmi yükseliş eğilimi sürebilir ki emtialardaki ralli de bu yükselişi destekleyebilir. Diğer yandan, halen enflasyonun üzerinde olan politika faizi kalkan oluşturmaya devam edebilir ve kurda olası yükselişler sınırlı kalabilir. Bu kapsamda, kurun 8,36 ara direncinin altında kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Aksi durumda, 8,41 ara,  8,48 ise ana direnç olarak izlenebilir. Öte yandan, olası düşüşlerde 8,2750 ara desteğinin altında 8,23 desteği önemli. Bu seviyenin kırılması durumunda kurda düşüş belirginleşebilir ve 8,14 seviyesine kadar bir geri çekilme görülebilir.

EUR/USD: Risk iştahındaki bozulmanın pariteler tarafına kısmen yansıdığını gözlemlerken, Dolar’da hafif de olsa toparlanma çabası görülüyor. Enflasyon endişelerinin arttığı ortamda bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verisi günün önemli gelişmesi olacak. Verinin enflasyon endişelerini daha da artırması durumunda Dolar’da toparlanma bir miktar belirginleşebilir ve parite de takip ettiğimiz 1,21 desteğinin altına sarkarak ilk etapta 1,2050 seviyesini hedefleyebilir. Diğer yandan, Avrupa’da kısıtlamaların yavaş yavaş gevşetilmeye başlanması ve Avrupa’da da enflasyon beklentileri son zamanların en yükseğinde olması nedeniyle olası düşüşlerde 1,2050 desteğinden tepki gelebilir. Aksi durumda sonraki destek 1,1990 seviyesinde. Diğer yandan, paritenin 1,21 desteğinin üzerinde tutunması durumunda 1,22 seviyesinin kırılması gündemde kalabilir ki bu seviyenin üzerindeki bir kalıcılıkta 1,2250 hedef olabilir.

XAU/USD: Dün değerli maden 1.818 seviyesine kadar gerilese de günü 1.837,5 seviyesinden yatay bir görüntü ile kapattı. Bu sabah ise zayıf risk iştahından Dolar’ın hafif destek bulmasıyla değerli madende sınırlı baskı var. Enflasyon endişelerinin arttığı ortamda ABD’de öğleden sonra açıklanacak enflasyon verisi oynaklık yaratma potansiyeline sahip. Veri sonrasında Dolar’da toparlanmanın sürmesi durumunda değerli maden 1.818 seviyesini tekrar test edebilir. Sonraki destekler ise 1.813 ve 1.800 seviyelerinde. Öte yandan, olası yükselişlerde 1.850 direnci önemli. Bu direncin kırılması durumunda 1.872 hedefe girebilir.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu