Ekonomi

FX Piyasaları

USD/TRY: Fed’in yeni üyesi Christopher Waller’un ABD’de herhangi bir enflasyon artışının geçici olmasının muhtemel olduğunu söylemesinin ardından Dolar Endeksi (DXY) zayıf seyrini sürdürüyor. Nisan başında 1,80’lere yaklaşan ABD 10 yıllık tahvil faizi de 1,55’lere kadar gerilemiş durumda. DXY’daki aşağı yönlü hareket ve ABD tahvil faizlerinki düşüş TL’yi destekleyen unsurlar olarak öne çıkarken, geçen hafta politika faizini sabit tutan TCMB’nin şahin duruşa işaret eden ”gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacak” ifadesini Metin’den çıkarması Dolar/TL’de 8 seviyesinin üzerindeki hareketleri beraberinde getiriyor. Diğer taraftan, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i de 400’lere kadar gerilemiş durumda. Şu sıralar 8,05’lerde seyreden Dolar/TL’de üstte 8,16 direnci ile altta 7,89 desteği takip edilebilir. Yurtiçi piyasa bugün Hazine’nin 2 yıl vadeli gösterge tahvil ile 4 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvillerin yeniden ihracı izlenecek.

EUR/USD: Geçen haftayı 1,1982’den kapatan paritede bu sabah 1,2023’e kadar yükseliş gözleniyor. Doların zayıf seyri ve ABD on yıllık tahvil faizindeki hareket de paritede yukarı yönlü fiyatlamaların devam etmesine neden olabilir. Teknik olarak, 1,2040 direncinin kırılması durumunda 1,2050 hedef olabilir. Diğer yandan, 1,1950 desteğinin altında 1,19 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.

XAU/USD: ABD on yıllık tahvil faizinin %1,6’nın altında seyretmesi değerli madenin kısmen yukarı yönlü destek bulmasını sağlasa da küresel ekonomideki toparlanma beklentileri güvenli liman olarak görülen altında baskı unsuru olarak karşımıza çıkmakta. Teknik olarak 1.800 seviyesi aşılmadıkça yukarı yönlü ivme kazanması zor görünen değerli maden için yakın hedef ise 1.793 seviyesinde. Öte yandan, değerli madende baskı oluşması durumunda, 1.766-61 direnç bölgesi takip edilebilir.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu