Sponsorlu Bağlantılar

Gıda İntoleransı Testinin Önemi Nedir?

Gıda İntoleransı Testinin Önemi Nedir?

Gıda intoleransı testi, gıdanın vücut tarafından sindirilemediği durumlarda yapılan kolay bir testtir. Vücuda alınan bir besinin sindirim sistemince sindirilememesi ve çeşitli reaksiyon göstermesi ile ortaya çıkan duruma gıda intoleransı denir. Kişinin sürekli kendini yorgun hissetmesi ve sinirlilik hali, aşırı gaz, karın veya mide ağrısı, ishal kusma bu gibi reaksiyonlardır.

Eğer günlük yaşantınızda kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız iseniz migrenim sürekli arak yapıyor ise ve bunların çaresini bir türlü bulamıyor iseniz tam olarak burada gıda intoleransı testi devreye girmektedir. Bu test ile belirsiz durumlardan kurtulabilir ve sağlığınıza uygun gıdalar ile beslenebilirsiniz. Gıda intoleransı testi hem kolay hem de oldukça önem teşkil eden bir testtir. Sizi sağlıklı beslenmeye çekerek sağlıklı bir yaşam sürenizi sağlayacaktır.

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Gıda intoleransı testi birçok farklı besine karşı verilen immünolojik reaksiyonları incelemek için yapılan çok kolay bir testtir. Hangi gıdanın sindirimi vücudu zorluyor ve vücut neden dolayı reaksiyon veriyor ise gıda intoleransı testi bunları ortaya çıkarır.

Gıda Alerjileri Nasıl Gelişir?

Gıda alerjisi vücuda alınan bir gıdadan sonra vücut bağışıklık sisteminin o gıdadan dolayı tepki vermesine denir. Besin alındıktan sonraki süregelen ilk dakikalar içinde vücut reaksiyon vermeye başlar ve alerji ortaya çıkmış olur.

Gıda Alerjilerinin Nedenleri Nelerdir?

Gıda alerjisinin pek çok nedeni olabilmektedir. Örneğin en çok alerjik reaksiyon gösterten besinler protein oranı yüksek besinlerdir.  Genel olarak alerjiye neden olan besinler ise şu şekilde sıralanabilmektedir; süt (inek ve diğer hayvanlara ait sütler), yumurta çeşitleri, buğday, fıstık çeşitleri (yer fıstığı, badem, ceviz, fındık), gıda boyaları, endüstriyel yiyecekler, yapay tatlandırıcılar.

Bu ve benzeri ürünleri kullandıktan sonra vücut bir reaksiyon verecek mi izlemek gerekir.  Bu ürünler tüketildiğinde bir semptom ile karşılaşılırsa gıda intoleransı testi yaptırmak için bir sağlık kuruluşuna başvurabilir. Gıda alerjisi durumunun genetik olduğu konusunda da oldukça fazla dayanak vardır. Eğer aile de böyle bir alerji öyküsü var ise kişide de bu durumun gözükme ihtimali yüksektir.

Gıda İntoleransı Belirtileri Nedir?

Gıda intoleransı belirtileri oldukça fazladır. Mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım almak gerekir. Gıda intoleransının en yaygın belirtileri ağızda karıncalanma, karın ağrısı, ishal, kusma, vücutta kızarıklık ve kabartılar oluşması, fazla gaz ve kramplar, migren, sinirlilik ve gerginlik, yorgunluk hissi gibi olabileceği gibi yüksek şiddetli belirtileri de vardır. Bu belirtiler ise şu şekilde olmaktadır nefes darlığı, dil şişmesi, boğazda şişlik, bilinç kaybı, deride solgunluk sarılık, konuşmada zorluk, ses kısıklığı, hırıltılı nefes.

Gıda İntoleransı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi bunda da her hastaya uygulanacak tedavi yöntemi farklılık göstermektedir. Gıda intoleransında uygulanacak kesin yöntem şudur ki gıda intoleransı testi yapılır ve reaksiyona sebep olan besinin tüketimi yasaklanır.

Gıda İntoleransı Testi Tanısı Nasıl Konulur?

Genel olarak doktorlar ya şüpheli gördükleri besinleri teker teker beslenme listesinden çıkarır sonra aralıklar ile tekrar geri alır ve sorunlu yiyeceği tespit eder ya da gıda intoleransı testi yaparak duyarlılığı ölçerek tanı koyarlar.

Gıda İntoleransı Sık Rastlanan Semptomlar Nelerdir?

Gıda intoleransı sonucu vücutta reaksiyonlar oluşur. Bu reaksiyonlar genel olarak şu semptomlar olarak ortaya çıkmaktadır; mide ve karın ağrısı, ishal kusma, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz olması, midede yanma hissi, mide kasılmaları, baş ağrısı, şişlik, halsizlik ve genel bir yorgunluk halidir. Genel olarak hastanın şikâyetleri dinlenir ve gıda intoleransı testi yapılarak gerçek sebep bulunmuş olur.

https://www.mylabistanbul.com/gida-intoleransi-testi/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu