Gündem

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakindi. Gözler ABD’den gelecek verilerdeydi. ABD’de tarım dışı istihdam başta olmak üzere işsizlik oranlarının da beklentilerden kötü gelmesi doların küresel bazda sert değer kaybına sebep olurken Usd/Try’de de aşağı yönlü hareketler izlendi. BİST100 endeksi haftanın son işlem gününü % 0,95 değer kazanarak günü 1.441,33 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 26,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 4,60 ile madencilik olurken en çok kaybettiren ise % 3,40 ile finansal kiralama ve faktoring oldu. Geçen hafta Merkez Bankası faiz kararı sonrası özellikle bankacılık hisselerinde yaşanan yükselişin devam etmesi ile dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mayıs’ta başlayacak normalleşmeye ilişkin yeni normalleşme takvimin önümüzdeki günlerde açıklanacağını ifade etti. İngiltere ve Frsansa, Türkiye’den gelenlere 10 gün süreyle  zorunlu karantina uygulaması getirdiğini açıkladı. Bu kararın turizm sezonunun açılmasına yakın gelmesi turizm sektörünü nasıl etkileyeceğine bakacağız. Türkiye’nin yanı sıra Bangladeş, Sri Lanka, Pakistan, Nepal, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan Fransa’ya gelecekler de 10 gün karantinaya girecek.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Bu hafta da Ramazan Bayramı nedeniyle 2.5 gün işlemler uygulanacak. Bu yüzden bayram öncesi piyasada nasıl bir fiyatlanma yaşanacağı da merak ediliyor.

ABD:  Cuma günü ABD’den gelen veriler herkesi şaşırttı. Hem ekonominin toparlandığı bir dönem olması hem imalat sektöründe gelen verilerin son yılların rekorlarını kırması hemde haftalık işsizlik başvurularında ki düşüşün devam etmesine karşın oldukça olumsuz veriler gelmesi kafalarda soru işaretleri oluşturdu. ABD’de tarım dışı istihdam aylık bazda 990 binlik beklentilerin altında 266 bin kişi olarak açıklanırken işsizlik oranı ise beklentilerin üstünde % 6,1 olarak gerçekleşti. İstihdam tarafında son aylarda görülen toparlanmanın durduğu aksine bozulmanın gerçekleştiği görüldü. Bu durumun geçici olup olmadığı takip edilecek. Eğer geçici değil ise teşviklerin devam etmesi olası iken tahvil alımlarının azaltılması değil artırılması gündeme gelebilir. Ancak enflasyonist baskı beklenen ABD’de bu ikilemin üstesinden nasıl geleceği merak konusu. Bu yüzden istihdamda görülen bu bozulmanın geçici faktörlerden kaynaklandığını düşünüyoruz. ABD’de ortalama saatlik kazançlar aylık bazda beklentilerin üzerinde % 0,7 artarken, yıllık bazda ortalama saatlik kazançlar da benzer şekilde beklentilerin üzerinde % 0,3 artış gösterdi. Cuma günü ortalama saatlik kazançlar gelen iyimser veriler arasındaydı. Gelen verilerin ardından ABD 10 yıllık tahvil faizi bir ara % 1.49 seviyesine kadar gerilese de  tekrar % 1.59 seviyesine çıkmış durumda. Dolar endeksinde de sert gerileme görülürken dolar endeksindeki aşağı yönlü baskının devam ettiğini izliyoruz. ABD borsaları  ise ABD’den açıklanan verilerin ardından rekor tazelemeye devam ettii. Dow Jones ve S&P500 endeksleri Cuma günü rekor tazeledi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Nisan’da tarım dışı istihdamda yaşanan artışın ekonomide devam eden ilerlemeyi yansıttığını belirterek, gelecek yıl tam istihdama ulaşılacağına inandığını söyledi. Uygulamaya konulan destek paketiyle artan işsizlik yardımlarının işe dönüşleri azalttığı yönündeki yorumların sorulması üzerine Yellen, bazı vatandaşların henüz çalışmaya dönmeye hazır olmadıklarının görüldüğünü ancak işsizlik yardımlarının istihdama engel olduğunu düşünmediğini ifade etti.

Bugün ABD’de Fed üyesi Evans’ın konuşması izlenecek.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Avrupa borsaları beklentilerin üzerinde gelen şirket bilançoları ve ekonomik verilerin ardından haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Dolar endeksinin sert değer kaybetmesi ile Eur/Usd paritesinde sert yükseliş yaşanırken Eur/Try’de de yükseliş eğilimi devam etti. Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Philip Lane, Avrupa ekonomisini canlandırmak üzere yapılan desteklerin devam etmesi gerektiğini söylerken 2019 yılında yakalanan ekonomik büyüklüğe ancak 2022 yılının bahar aylarında ulaşabileceklerini ve o dönemin işsizlik oranlarına ulaşmanın ise 2023’ü bulacağını tahmin etti. Avrupa Merkez Bankası üyesi Başkanı Olli Rehn, Avrupa ekonomisine dair yaptığı açıklamalarda Avrupa Merkez Bankası’nın cari düşük doğal faiz oranı ortamında fiyat istikrarının yanı sıra tam veya maksimum istihdama odaklanması gerektiğini bu nedenle Fed’in yaptığı gibi enflasyonun hedefin bir miktar üzerine çıkmasına imkan verme yaklaşımını takip etmesi gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği (AB) daha önce tedarik sorunu yaşadığı AstraZeneca ile anlaşmasını yenilememe kararı alırken Birlik, BioNTech-Pfizer’ın Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşıdan 900 milyonu opsiyonlu olmak üzere toplam 1,8 milyar doz alımı sağlayacak sözleşmeye onay verdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde Sentix tüketici güveninin 14.9 olarak açıklanması bekleniyor. Son 4 aydır pozitif gelen tüketici güvenindeki artış ivmesinin devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1422 seviyesinin altında önce 1409 ve arkasından 1396 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1445 direncinin kırılması halinde önce 1460 ve arkasından 1476 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1540 seviyesinin kırılması halinde önce 1560 ve arkasından 1592 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1521 desteğinin altında önce 1505 ve arkasından 1495 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

 

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.2140 seviyesinin kırılması halinde önce 8.1800 ve arkasından 8.1390 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.3015 direncinin üzerinde önce 8.3700 ve arkasından 8.4570 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1830 seviyesinin altında önce 1813 ve arkasından 1796 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1843 direncinin kırılması halinde önce 1855 ve arkasından 1875 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#Mercan Kimya ’nın 20.000.000 adet payının pay başına 8,81 – 10,46 TL fiyat aralığından halka arzına SPK tarafından onay verildi.

#ADESE ADESE – Şirket ile ITTFH’n bağlı ortaklığı Seha İnşaat arasında Konya Meram’daki 244.060 m²’lik arsa üzerindeki Zermeram projesinin 1. ve 2. etaplarında satışı gerçekleştirilmeyen bölümlerinin yapımı ve satışı amacı ile Adi Ortaklık kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#AKSUE AKSU ENERJİ – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 150 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#BIOEN BIOTREND ENERJİ – Küresel Çevre Fonu tarafından desteklenen ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı’nın yürütücüsü olduğu “Türkiye Ekonomisinin Yeşil Büyüme Yolunda Kalkınmasını Desteklemek Amacıyla Biyokütle Kullanımı” hibe ve destek programı kapsamında, şirket iştiraki Biyomek Elektrik’in hibe ve destek almaya hak kazandığı açıklandı.

#BRKO BİRKO MENSUCAT – Şirket tarafından korona virüs pandemisi nedeniyle 10 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği kapsamında üretime tamamen ara verilmesine karar verildiği açıklandı.

#DOGUB DOĞUSAN – Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından şirket ödemelerinin yapılması kapsamında %15,75 faizli 270.000 TL borç aktarıldı.

#ERSU ERSU GIDA – Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun 49,2 milyon TL’sinin makine ve ekipman yatırımlarında, 21,0 milyon TL’sinin ise işletme sermayesinin güçlendirilmesinde kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#HDFGS HEDEF GİRİŞİM – Sermaye artırımından elde edilen fonun 60 milyon TL’sinin şirket bağlı ortaklığı Hedef Projelendirme’nin sermaye artırımında, 27,4 milyon TL’sinin girişim sermayesi yatırımında kullanıldığı, 67,7 milyon TL’lik kısmın ise kısa vadeli portföy yatırımlarında değerlendirileceği açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK – Şirketin Cengiz Enerji’ye ait Özbekistan’da kurulacak 240 MW Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali’nin Yüksek Gerilim işleri için 1,8 milyon dolarlık sipariş aldığını açıklaması sonrasında, siparişe ait sözleşmenin Cenergo LLC ile imzalandığı açıklandı.

#NETAS NETAŞ TELEKOM – Şirketin %100 sermayesine sahip olduğu NetRD’nin paylarının tamamının 11,6 milyon dolara MERA Switzerland AG’ye satıldığı açıklandı.

#RYSAS REYSAŞ – Sermaye artırımından 131,3 milyon TL fon girişi sağlandığı açıklandı.

#SKBNK ŞEKERBANK – Sermaye artırımından elde edilenn 702 milyon TL’lik fonun sermaye yeterlilik rasyolarının ve bilançonun güçlendirilmesinde ve Banka’nın müşteri portföyünü genişletmesinde kullanıldığı açıklandı.

#YONGA YONGA MOBİLYA – Şirket ile İspanyol El Corte Ingles arasında 2 yıl önce başlayan görüşmeler kapsamında yapılan numunenin onaylandığı ve ilk siparişin alındığı açıklandı. 

#PSDTC PERGAMON DIŞ TİCARET – Şirketin sahip olduğu Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve Kalite Yönetim Sistemi sertifikalarının yenilendiği açıklandı.

#DITAS DİTAŞ DOĞAN – Tasfiye süreci başlatılan şirketin ABD’deki doğrudan bağlı ortaklığı Ditaş America’nın tasfiye işlemlerinin tamamlandığı ve şirketin tasfiye edilmesi ve sona erdirilmesine karar verildiği açıklandı

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu