Sağlık

İmmünoloji Nedir

İmmünoloji bölümü neye bakar? Bağışıklık sistemini hedef alan rahatsızlıklar bu bilim dalına girmektedir. Bağışıklık Bilimi olarak da bilinmektedir.

 

İnsan vücudu dış etkilere karşı açıktır. Zira virüsler, bakteriler ve mantarlar hemen hemen her yerde mevcuttur. Her insanda bulunan bağışıklık sistemi ise zararlı mikroorganizmalara karşı kişileri korumaktadır.

immünoloji nedir diyorsanız; İmmünoloji bağışıklık sistemini inceleyen tıp dalıdır. Bağışıklık sistemi olması gerektiği gibi çalışmıyorsa birçok hastalık meydana gelebilir.

İmmünoloji Neye Bakar?

İmmünolojik hastalıklar nelerdir? Bu kategoriye birçok hastalık girmektedir. Bunlardan bazıları maddeler halinde şöyle gösterilebilir;

 1. İlaç alerjisi
 2. Astım
 3. Kronik öksürük
 4. Alerjik rinit
 5. Böcek alerjisi
 6. Lateks alerji
 7. Ürtiker
 8. Eklem iltihabı
 9. Besin alerjisi
 10. İmmünoterapi
 11. Mesleksel alerjik hastalıklar
 12. Omalizumab
 13. Atopik dermatit
 14. Anaflaksi
 15. Hipereozinofilik sendom

Bunların dışında farklı hastalıklar da yapılmaktadır.

İmmünoloji Testi Nasıl Yapılır?

İmmünoloji testi nasıl yapılır? Bunun içi kullanılan farklı yöntemler vardır. Prick testinde 20-30 çeşit alerjen madde tespit edilebilir. Kişilerin derisi çizilmekte, hazırlanan alerjen maddeler üzerine damlatılmaktadır. Yaklaşık 30 dakika ardından kızarıklık olmuşsa alerjendir.

Patch testi ise egzama hastalığına sebep olan maddeleri tespit etmek için kullanılır. Bir banda kimyasal madde dökülmekte, ardından hastanın sırtına uygulanmaktadır. Böylece iki gün beklenir. Bunların yanı sıra kan testi de gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan hangilerinin kullanılacağı hastaların durumuna göre doktor tarafından belirlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu