Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Başkan Biden’ın açıklamalarının risk algısını güçlendirmesiyle alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Başkan Biden’ın yaptığı açıklamalarda geçmişte olduğu gibi sert kısıtlamaların uygulanmayacağını belirtmesi ile yeniden açılma temalı sektör hisselerinde görülen alımlar öncülüğünde alıcılı seyir izledi. Başkan Biden’ın dün düzenlediği basın toplantısında, hatırlatma dozunu yaptıranların virüsten yüksek düzeyde korunduğunu söyleyerek, Amerikalılara üçüncü doz aşılarını yaptırma çağrısında bulundu. ABD’nin pandeminin başlangıcında uygulanan katı karantinaları uygulamayacağını yineleyen Biden yine dün erken saatlerde yaptığı bir diğer açıklamasında, artan vakalarla karşı karşıya kalan hastaneleri desteklemek için ordudan 1.000 sağlık personeli görevlendireceğini ve gelecek yıldan itibaren bir web sitesi aracılığıyla Amerikalılara ücretsiz olacak 500 milyon Covid test kiti sağlanacağını ifade etti. Biden’ın demeçleri ışığında güçlenen risk algısı ışığında ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,4617 seviyesine yükselirken, VIX endeksi 21 seviyesine ılımlı geriledi. Endeksler cephesinde de, Dow Jones endeksi %1,60 artışla 35.492,70 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,78 değer kazancıyla 4.649,23 seviyesinden kapandı. Nasdaq endeksi ise %2,40 yükselişle 15.341,10 seviyesinden günü tamamladı. Sektörler cephesinde seyahat sektörü hisselerinde yükselişlerin %5’i aştığı takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da iyimserliğin bölge özelinde salgına ilişkin gelişmeler ışığında daha sakin tonda devam ediyor. Avustralya’da Delta ve Omicron varyantlarına karşı aşılama çalışmalarıyla mücadele sürerken, günlük vaka sayılarındaki hızlı yükseliş devam ediyor. Ülkedeki günlük vaka sayısı ilk kez 5.500 seviyesini aşarken, Başbakan Morrison, tam kapanmalara geri dönemeyeceklerini belirtti. Öte yandan, Singapur Sağlık Bakanlığı dış kaynaklı omikron vakalarını sınırlamak amacıyla yarından itibaren karantinasız seyahat için yeni bilet satışlarının dondurulacağını açıklamasının ardından seyahat sektörü hisselerinde değer kayıpları izleniyor. ABD vadeliler cephesinde ise, dünkü pozitiflik sonrasında hafif kar satışları söz konusu. Bugün ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi, Conference Board tüketici güveni ve mevcut konut satışları verilerine en olarak, 3Ç2 büyüme, kişisel tüketim, ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları verileri izlenecek. Chicago Fed ulusal aktivite endeksi Kasım ayı verisinin aylık bazda 0,36 düşüşle 0,40 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Conference Board tüketici güveni Aralık ayı verisinin de aylık bazda 1,5 puan artışla 111 seviyesine yükselmesi öngörülüyor. Mevcut konut satışları Kasım ayı verisinin de aylık bazda %3 artışla 6,53 mn seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Çeyreksel veriler cephesinde 3Ç21 yıllıklandırılmış çeyreksel büyüme verisinin %2,1 seviyesinde, kişisel tüketim verisinin de %1,7 olarak teyit edilmesi öngörülüyor. Çekirdek kişisel tüketim giderleri 3Ç21 verisinin revizyonuna ilişkin piyasa beklentisi ise bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere öncü veri %4,5 seviyesinde bulunuyordu.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, kişisel gelirler ve harcamalar, çekirdek kişisel tüketim giderleri deflatörü, dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışları verilerine ek olarak Michigan tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. 18 Aralık ile sona eren haftaya ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 205K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Dayanıklı mal siparişleri Kasım ayı verisinin manşet ve çekirdek bazda aylık olarak sırasıyla %2 ve %0,6 artışlar kaydetmesi bekleniyor. Kişisel gelirler ve harcamalar verisinde de aylık olarak %0,5 artış öngörülüyor. Çekirdek PCE deflatörü Kasım ayı verisinin de yıllık bazda %4,5 artışla 1989 yılından bu yana zirve seviyelere yükselebileceği tahmin ediliyor. Yeni konut satışları Kasım ayı verisinin de aylık bazda %3,3 artışla 770K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Michigan tüketici güveni verisine ilişkin olarak da Aralık ayında öncü olarak aylık bazda 3 puan artışla 70,4 seviyesine yükselen verinin aynı seviyede teyit edilmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu