Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Devam eden enflasyon endişelerine karşın Fed üyelerinin güven tazelemesiyle hafif satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, devam eden enflasyon endişelerinin teknoloji ve diğer büyüme temalı sektör hisselerinde görülen ılımlı realizasyonlarla satıcılı seyir izledi. Nasdaq endeksi %0,38 değer kaybıyla 13.379,05 seviyesinden kapandı. S&P 500 de endeksi %0,25 düşüşle 4.163,29 seviyesinden tamamlarken, Dow Jones endeksi %0,16 gerileme ile 34.327,79 seviyesinden kapandı. Özellikle yarın açıklanacak FOMC toplantı tutanakları öncesinde yatırımcıların para politikasının seyrine ilişkin ipucu arayışlarının piyasaların görünümünde etkili olduğunu gözlemliyoruz. Ancak, Fed üyelerinin hem makro toparlanma hem de enflasyondaki yükselişin geçiciliği konusundaki görüşlerinin dengeleyici rol üstlendiğini söyleyebiliriz. Öyle ki dün Atlanta Fed Başkanı Bostic ve Fed Başkan Yardımcısı Clarida verdikleri demeçlerde, mevcut makro görünümün parasal desteğin geri çekilmesi için uygun olmadığını vurgulamalarına ek olarak, maksimum istihdamı sağlamanın fiyatlar üzerinde ek bir baskı yaratmayacağını vurgulaması piyasalarda güven unsurunu koruyarak risk algısını canlı tutuyor. Böylelikle ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,65 seviyesine hafif yükselirken, VIX endeksi de 0,9 puanlık ılımlı artışla 19,7 seviyesinde dengelenerek sakin görünümünü sürdürdü.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasaları ise, Tayvan piyasalarında görülen toparlanmaya ek olarak, Avustralya Merkez Bankası’nın Mayıs toplantısına ilişkin tutanaklardaki güvercin söylemlerin desteğinde alıcılı seyir izliyor. Tutanaklarda olası bir faiz artışının 2024 yılından önce gerçekleşmesinin mümkün olmadığının vurgulanmasının piyasalarda risk algısını güçlendirdiğini takip ediyoruz. Diğer yandan Tayvan piyasaları, ülkenin mali finansal istikrar fonunun geçtiğimiz günlerde hisse senedi piyasalarında yabancı yatırımcıların satışları sırasında alım yapmaya devam ettiğini açıklaması ile %4’ün üzerinde yükseliş kaydetti. ABD vadeliler cephesinde de bu sabah pozitif seyir görülüyor. Yurt dışında ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri izlenecek. İnşaat izinlerinin aylık bazda %0,7 artış kaydetmesi öngörülürken, konut başlangıçlarının %2 düşüş kaydetmesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde ise ilk çeyrek büyüme verisinin revizyonu takip edilecek. Verinin çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %0,6 ve %1,8 daralmalar olarak teyit edilmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık mortgage başvuruları verisine ek olarak, Nisan ayı FOMC toplantısına ilişkin tutanaklar açıklanacak. Euro Bölgesi’nde ise Nisan ayı TÜFE verisinin revizyonu takip edilecek. Piyasa beklentisi manşet ve çekirdek verinin yıllık bazda sırasıyla %1,6 ve %0,8 artışlar olarak teyit edileceği yönünde. Asya cephesinde ise Japonya’da sanayi üretimi verisinin revizyonu takip edilecek. Hatırlanacağı üzere öncü veri aylık ve yıllık bazda sırasıyla %2,2 ve %4 artışlar kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu