Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Güçlenen ekonomik toparlanma beklentileriyle alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, haftalık işsizlik maaşı başvurularının olumlu seyrini sürdürmesine ek olarak, Başkan Biden’ın açıkladığı yatırım planının ekonomik toparlanma beklentilerini güçlendirmesiyle günü pozitif seyirle tamamladı. Makro ekonomik cephede, haftalık işsizlik maaşı başvurularında 22 Mayıs haftasına ilişkin veri 406K ile pandemi döneminin en düşük seviyesinde gerçekleşti. Diğer yandan, Başkan Biden’ın altyapı, eğitim, sağlık gibi alanlara yatırımları içeren plan için 6 trilyon dolar bütçe sunacağı belirtildi. Bu rakam, 2. Dünya Savaşı’ndan beri görülen en büyük federal harcama olacak. Ekonomik toparlanma görünümüne dair olumlu gelişmelerin enflasyon yaratacağına dair beklentilerin ön plana çıkmasına karşın, Fed cephesinden gelen destekleyici söylemlerin yardımıyla ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,62’li seviyelere ılımlı yönelim gösterdi. VIX endeksi de güçlenen risk algısı ışığında düşüş eğilimini sürdürerek 16,7 seviyesine geriledi. Hisse senedi endeksler tarafında alımların genel olarak döngüsel sektör hisselerinde yoğunlaştığını takip ettik. Böylelikle Dow Jones endeksi %0,41 yükselişle 34.464,64 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi sanayi, bankacılık ve emtia hisselerinde görülen alımlar öncülüğünde %0,59 artışla 4.200,88 seviyesinden kapandı. Nasdaq endeksi ise yatay seyirle 13.736,28 seviyesinden tamamladı. Diğer yandan küçük ölçekli şirketlerden oluşan Russell 2000 endeksi güçlü seyrini sürdürerek %1,07 yükselişle 2.273,34 seviyesinden tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında, dün ABD’de öne çıkan olumlu atmosferin yansımalarının devam etmesiyle pozitif seyrin hakim olduğunu görüyoruz. Ayrıca bölge özelindeki gelişmeler de görünümde etkili oluyor. Bugün ilk işlem gününü yaşayan JD Logistics hisselerinin bu sabah %20’ye varan yükselişler kaydetti. Çin’li e-ticaret devi JD.com’un lojistik bacağı olan şirket hisselerinde görülen alımlar Hang Seng endeksinde yükselişleri tetikliyor. ABD vadeliler cephesinde de, güçlenen risk algısı ışığında alıcılı seyrin devam ettiğini izliyoruz. Yurt dışında ABD’de kişisel gelirler, kişisel giderler, çekirdek tüketici harcamaları deflatörü, Chicago PMI verilerine ek olarak Michigan tüketici güveninin revizyonu takip edilecek. Nisan ayında kişisel gelirler verisinin aylık bazda %14,3 düşüş kaydetmesi beklenirken, kişisel harcamalar verisinin %0,5 ılımlı artış göstermesi tahmin ediliyor. Çekirdek tüketici harcamaları deflatörü Nisan ayı verisinin ise aylık bazda %0,6, yıllık bazda da %2,9 yükseliş kaydetmesi öngörülüyor. Chicago PMI verisinin ise aylık bazda 4,1 puan düşüşle 68 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. Öncü olarak aylık bazda 5,5 puan düşüşle 82,8 seviyesinde gerçekleşen Michigan tüketici güveni verisinin 83 seviyesine ılımlı revize edilmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de tüketici güveni verisinin revizyonu takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Mayıs ayı öncü verisi aylık bazda 3 puan artışla -5,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

Gelecek gündemde neler var? Pazartesi günü ABD ve Euro Bölgesi cephesinde veri akışı bulunmuyor. Asya cephesinde ise Japonya’da sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri takip edilecek. Sanayi üretimi Nisan ayı verisinin yıllık bazda %4artış kaydetmesi bekleniyor. Perakende satışlar verisine ilişkin piyasa beklentisi de yıllık bazda %15,6 yükseliş kaydedileceği yönünde. Çin’de de imalat ve hizmet PMI verileri izlenecek. İmalat PMI Mayıs ayı verisinin aylık bazda değişim göstermeyerek 55,1 seviyesindeki seyrini sürdürmesi bekleniyor. Hizmet PMI verisinin de aylık bazda 0,1 puanlık ılımlı artışla 55 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu