Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Kritik TÜFE verisinin para politikasında yaratabileceği yansımalara ilişkin endişelerle karışık seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, son 10 yılın en güçlü artışını kaydetmesi beklenen kritik enflasyon verisinin Fed’in sıkı para politikasına geçiş yapabileceği yönündeki endişeleri öne çıkarmasıyla karışık seyir izledi. Piyasalarda özellikle Hazine Bakanı Yellen’ın para politikası cephesindeki söylemleri sonrası dikkatler enflasyon verisine çevrildi. Verinin beklendiği gibi son 10 yılın en sert yükselişini göstermesi durumunda, politika duruşunda değişikliğe gidilebileceği yönündeki endişeler piyasalarda temkinli seyir görülmesine neden oldu. Ancak bu temkinliliğe karşın Fed’in istihdam piyasasında gerçek anlamda toparlanma görülmediği sürece sıkı para politikasına geçiş yapmayacağı görülüyor. Ayrıca, Fed’in geçen yaz geçmiş olduğu ortalama enflasyon hedeflemesi yaklaşımı ışığında enflasyondaki mevcut yükselişler geçici olarak kabul edildiğini belirtmek isteriz. Bu bağlamda güçlü kalan risk algısının desteğinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,56’lı seviyelere gerilerken, 16,4 seviyesinde bulunan VIX endeksi de volatilitenin azaldığını gösteriyor. Endeksler tarafında Nasdaq endeksi, Biogen hissesinde %40’a yaklaşan yükselişler ışığında %0,49 yükselişle 13.881,72 seviyesinden kapanırken; Dow Jones endeksi %0,36 değer kaybı ile 34.630,24 seviyesinden tamamladı. S&P 500 endeksi de %0,08 düşüşle 4.226,52 seviyesinden kapandı. Hisseler özelinde, şimdilerde bireysel yatırımcıların gözdesi olan AMC Entertainment hisseleri %14,8 artış gösterirken; BlackBerry ve GameStop hisselerinde de değer kazançları çift haneli rakamlara ulaştı. Bu hisselerde devam eden yükselişler sonrası dün SEC’ten yapılan açıklamada piyasada devam eden oynaklığı izlendiği ve bireysel yatırımcıların korunacağı sözü verildi. Diğer yandan, Biogen hissesi de şirketin geliştirdiği Alzaimer ilacının FDA tarafından onaylanması sonrası sert yükselişler kaydetti.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasaları ise, Japonya ilk çeyrek daralmasının beklentiden daha düşük bir seviyeye revize edilmesine karşın, ABD cephesinde yükselen enflasyon göstergelerinin para politikası cephesinde yankı bulacağı yönündeki endişeler nedeniyle satıcılı seyir izliyor. Öncü olarak %5,1 daralma olarak kayıtlara geçen Japonya ilk çeyrek GSYİH verisi %3,9 daralma olarak, piyasa beklentisinden daha ılımlı bir seviyeye revize edildi. Piyasa beklentisi %4,8 seviyesindeydi. ABD vadeliler cephesinde ise, bu sabah Nasdaq endeksi öncülüğünde hafif toparlanma eğilimi görülüyor. Bugün ABD’de dış ticaret dengesi verisi takip edilecek. Nisan ayı verisinin 68,5 milyar dolar açık şeklinde açıklanması bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de ZEW beklenti anketi verisine ek olarak ilk çeyrek büyüme verisinin revizyonu takibimizde olacak. Hatırlanacağı üzere ZEW beklenti anketi Mayıs ayı verisi aylık bazda 17,7 puan artışla 84 seviyesinde gerçekleşti. Bu Ocak 2014’ten bu yana görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Büyüme cephesinde ilk çeyrek verisinin çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %0,6 ve %1,8 daralmalar olarak teyit edilmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık mortgage başvuruları verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere veri 28 Mayıs haftasında %4 düşüş kaydetmişti. Asya cephesinde de Çin’de enflasyon verilerini izleyeceğiz. Mayıs ayı TÜFE verisinin yıllık bazda %1,6, ÜFE verisinin de %8,4 artış kaydetmesi bekleniyor. Özellikle ÜFE cephesinde, emtia fiyatlarında öne çıkan volatiliteden kaynaklı olarak Ekim 2017’den bu yana en sert yükselişin öngörüldüğünü belirtmek isteriz. Japonya’da da makine araçları siparişleri verisi gündemimizde olacak. Hatırlanacağı üzere Mayıs ayı verisi yıllık bazda %120,8 yükseliş kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu