Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Güçlü şirket karları ve makro verilerin desteğinde alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, güçlü gelen şirket karları ve makroekonomik verilerin, Delta varyantının yayılımına ilişkin endişeler ve Çin cephesinde devreye alınan düzenleyici uygulamaların yarattığı çalkantıların yansımalarını bastırmasıyla alıcılı seyir izledi. Bilançolar cephesinde, Avrupa’da açıklanan şirket finansalları risk algısını destekleyici rol oynadı. BP 2Ç21’de net kar için önemli bir gösterge olan temel yenileme maliyetini 2,8 milyar dolar seviyesinde açıklarken, temettü miktarını %4 artıracağını ve üçüncü çeyrekte 1,4 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını duyurdu. Societe General’in de ikinci çeyrek net karı 1,44 milyar euro seviyesinde, piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Makro verilerde de, fabrika siparişleri Haziran ayı verisinin aylık bazda %1,5 artışla piyasa beklentisini aşması, imalat aktivitesinin büyümeye katkısına ilişkin olumlu sinyaller verdi. Bu çerçevede, risk iştahının güçlenmesiyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,1820 seviyesinde sakin seyrederken, VIX endeksi 18 seviyesinde yatay seyir izledi. Dow Jones endeksi %0,80 yükselişle 35.116,40 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,82 değer kazancıyla 4.423,15 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %0,55 artışla 14.761,30 seviyesinden kapandı. 

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da, Çin’in teknoloji şirketlerini hedef alan uygulamalarına ilişkin endişeler ve delta varyantına ilişkin korkuların güç kaybetmesiyle alıcılı seyir görülüyor. Özellikle Hong Kong cephesinde Çin devlet medyasının oyun şirketlerine yönelik kullandığı dili yumuşatması sektör hisselerinde alımları tetikledi. Ayrıca Çin’de açıklanan Caixin hizmet PMI Temmuz ayı verisinin de aylık bazda 4,6 puan artışla 54,9 seviyesine yükselmesi de sektördeki toparlanma görünümüne ilişkin olumlu sinyaller verdi. ABD vadeliler tarafında ise, hafif realizasyonlar ön planda olmakla birlikte, risk iştahının korunduğunu izliyoruz. Bugün ABD’de ADP özel sektör istihdamı değişimi ve ISM hizmet PMI verilerine ek olarak Markit hizmet PMI verisinin revizyonu takip edilecek.. Temmuz ayı ADP özel sektör istihdamı değişimi verisinin 690K seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. ISM hizmet PMI verisinin ise önceki aya göre 0,4 puan artışla 60,5 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Markit hizmet PMI Temmuz ayı verisinin de 59,8 seviyesinde teyit edilmesi öngörülüyor. Hatırlanacağı üzere öncü veri aylık bazda 4,8 puan düşüş kaydetmişti. Euro Bölgesi cephesinde de perakende satışlar verisine ek olarak Markit hizmet PMI verisinin revizyonu takip edilecek. Haziran ayı perakende satışlar verisinin yıllık bazda %4,4 artış kaydetmesi bekleniyor. Markit hizmet PMI Temmuz ayı verisinin de 60,4 seviyesinde teyit edilmesi öngörülüyor. Hatırlanacağı üzere öncü veri aylık bazda 2,1 puan artış kaydetmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de dış ticaret dengesi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek. Dış ticaret dengesi Haziran ayı verisinin 74 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Haftalık işsizlik maaşı başvurularının da 31 Temmuz haftasında 384K seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu