Ekonomi

Piyasa analizi

TAM KAPANMA

Dün kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tam kapanma kararını açıklandı. Kapanma, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek. Böylelikle İçişleri Bakanlığı genelgesinde yayınlanan istisna tutulan kuruluşların haricinde tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek. Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabii olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışacak. Konaklama tesislerine yönelik istisnaların olmayacağı da belirtildi. Vaka sayılarını düşürmek adına tam kapanma önlemlerinin kısa vadede ekonomiye etkisi şüphesiz negatif olacaktır. Yalnız bu önlemler sayesinde vaka sayılarının kontrol altına alınması turizm sezonuna yaklaşırken kritik öneme sahip. Dolayısıyla kapanma önlemlerinin kısa vadede etkisi negatif olsa da orta/uzun vadede ekonomide pozitif ivmenin oluşması adına olumlu katkı sağlayacağını söyleyebiliriz. Beklentimiz ise Tam kapanmanın gıda ve parakende sektörlerinde yönelimi sağlayacak olması sonrasında ise vaka sayılarındaki azalma ve aşılanma sürecinin hızlanması ile birlikte Turizm, Havacılık ve Bankacılık sektörlerinde talep oluşması yönündedir. Küresel tarafta ilk olarak Almanya’da Nisan ayına ilişkin ifo iş iklimi endeksi açıklandı. 97.8 ile 96.8 olarak belirlenen beklentilerin altında gelen endeks yüksek korona virüs vakalarının oluşturduğu endişeleri gösterdi. Takip edilen bir diğer veri de ABD Mart ayı dayanıklı mal siparişleri datasıydı. Hem manşet hem de çekirdek veriler piyasa beklentilerinin altında kalsa da Şubat ayında görülen eksi bölgeden Mart ayında artı bölgeye geçiş yaşandı. Yeni günde veri akışının sakin olduğunu görüyoruz. Piyasanın izleyeceği en önemli veri ABD’de açıklanacak Nisan ayı Conference Board (CB) Tüketici Güven endeksi olacak. Beklenti 113.0 olarak gerçekleşeceği yönünde. ABD ekonomisinin özellikle aşılamanın hız kazanması sonucu tüketici güveninde yükseliş Aralık ayından bu yana devam ediyor. Nisan ayında da beklentilerin üzerinde bir veri ile karşılaşabiliriz. Yalnız bu gelişmenin dolar endeksi ve ABD tahvil getirilerinde net olarak yükseliş yönünde hareket oluşturma ihtimalini düşük görmekteyiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri Salı günkü işlemlerde yatırımcıların bölge genelinde artan koronavirüs vakalarının toparlanma önünde yarattığı riskleri değerlendirmeleri ile geriledi.Endeksler Çin ve Hong Kong’da satışa yöneldi. Japonya’da ise hisse senetleri hafif geriledi.

Japonya Merkez Bankası politika faizinde değişiklik yapmadı. Merkez Bankası varlık alımlarında da herhangi bir değişikliğe gitmedi. Banka büyüme tahminini bazı ekonomistlerin artan koronavirüs vakaları ile çift yönlü dibe yönelik uyarılarına rağmen bu yıldan başlayan mali yıl için yüzde 3.9’dan 4’e yükseltti.

Güney Kore ekonomisi birinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.6 büyüdü. Ekonomistlerin beklentisi büyümenin yüzde 1.1 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “29 Nisan 2021 yani Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz” dedi.

ABD’de Ulusal Ekonomik Konsey Başkanı Brian Deese, yatırım kazançları için yapılması planlanan vergi artırımının sadece gelir basamağının en üstündeki kesimi kapsayacağını ve sadece yaklaşık 500 bin hanehalkını etkileyeceğini söyledi.

Karadeniz’de NATO’nun Rusya karşıtı hamleleri sürerken, ABD Başkanı Biden yönetiminin Dışişleri Bakanı Blinken’i önümüzdeki ay Ukrayna’ya göndereceği bildirildi.

İngiltere G7 toplantısında uluslararası seyahatler için aşı pasaportu önerecek. İngiltere medyasında yer alan haberlere göre, İngiltere Ulaştırma Bakanı 11-13 Haziran’da G7’deki mevkidaşları ile bir araya gelecek. Toplantıda İngiltere’nin uluslararası seyahatler için aşı pasaportunu sunması bekleniyor.

ABD’de 10 yılda bir yapılan son nüfus sayımının sonuçlarına göre Teksas, Florida ve Kuzey Carolina eyaletleri Kongre’de yeni koltuklar kazanması beklenen eyaletler arasında. Bu da Cumhuriyetçiler’in gelecek yıl yapılacak Kongre ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi’nin kontrolunu yeniden ele geçirme şansını arttırabilir.

Rusya, Covid-19 vakalarında kaydedilen artış nedeniyle 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Türkiye’ye charter seferlerini yasaklamış, tarifeli uçuşların da haftada iki kez yapılması kararın almıştı. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova yaptığı açıklamada, tur şirketlerine yetkililer karar verene kadar 1 Haziran’dan sonraki dönem için Türkiye ve Tanzanya’ya tur satışı yapmamaları çağrısında bulundu.

Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları payları 28 Nisan’da YıldızPazar’da işlem görmeye başlayacak.

Aydem Yenilenebilir Enerji payları 29 Nisan’tan itibaren YıldızPazar’da işlem görmeye başlayacak.

Çan2 Termik payları 30 Nisan’tan itibaren Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

AC Asia ex, Japan % – 0,08 satıcılı

S&P 500 % 0,07 alıcılı

Euro Stoxx 50 % – 0,15 satıcılı

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu