Gündem

Piyasa gelişmeleri

Bugün içeride Ağustos ayı Tüfe rakamı açıklanacak. Tera Yatırım olarak bizim beklentimiz aylık bazda %0.5, yıllık bazda ise %18.50 olurken; Foreks anketi medyan beklenti ise aylık %0.65 artışla, yıllık enflasyonun %18.70’e gelmesi yönünde. Bugün ayrıca ABD’de tarımdışı istihdam verisi açıklanacak, Bloomberg beklentisi 725bin gelmesi yönünde. Flaş PMI ve ISM ayrıntılarında istihdam artışının yavaşladığına dair emarelerden sonra; tarımdışı tarafında güçlü bir okuma tapering konusunu alevlendirecekken, zayıf veriler ise ABD’de büyümenin yavaşlayacağına dair korkuları yeniden körükleyebilir. Asya piyasalarında Japonya’da kazançlar %2’ye yakın, Çin tarafında ise sınırlı geri çeklime görülmekte. Dün günü pozitif tarafta tamamlayan ABD’nin vadeli endekslerinde bugün de pozitif görünüm korunuyor. Dün günü yukarıda tamamlayan BIST’in de güne pozitif tarafta başlamasını bekliyoruz

İZLENECEKLER —10:00 – Ağustos’21 TÜFE (bekl: %0.65)

ŞİRKET HABERLERİ

—Yeo Teknoloji Enerji ve Endüstri AŞ. bugün ‘’YEOTK.E’’ kodu ve 20TL/baz fiyat ile Ana Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

—VESTL, VESBE payları ile ilgili olarak TL46.20 fiyattan 5mn adet satış işleminin özel emir yoluyla gerçekleştirildiğini, 180 gün boyunca ilave hisse satışı yapılmayacağını bildirdi.

—SASA hisse geri alım programı kapsamında dün TL28.19 fiyat ortalaması ile toplam 1mn adet pay alımı yapıldığını bildirdi.

—KZBGY şirket ortaklarından Sinpaş Yapı Endüstri’nin dün 175bin adet hisse satışı gerçekleştirdiğini bildirdi.

—Borsa İstanbul, KERVN’ın son üç yıllık finansal tablolarına ilişkin bağımsız denetim raporlarında denetçilerin görüş bildirmekten kaçınması nedeniyle ilgili kotasyon yönergesi kapsamında uyarıldığını açıkladı.

SEKTÖR HABERLERİ

—BOTAŞ doğalgazda sanayi tarifesinde ve elektrik üretim amaçlı santrallerdeki tarifeye uygulayacağı fiyata %15 zam yaptı, konut tarifesinde ise değişikliğe gidilmedi.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu