Gündem

Piyasaların yönü

BIST100…FED Sonrasında Global Risk İştahı Zayıfladı… Global hisse senedi piyasaları FED’in şahin ekonomi projeksiyonları sonrasında gerilerken, dolar global bazda güç kazandı. Powell varlık alım programının azaltılmaya konuşulmasının konuşulmaya başlandığını ifade etti. Yeni işlem günü öncesinde daha şahin bir FED global risk iştahını zayıflatırken endeksin güne yurt dışı piyasalardaki görünüme paralel olarak satıcılı bir şekilde başlaması beklenebilir. Bugün gerçekleştirilecek TCMB toplantısı piyasaların takibinde olacak. 

USDTRY… TCMB Bugün Faiz Kararını Açıklayacak… Dolar TL kuru FED toplantısı sonrasında yönünü yukarı çevirirken, daha şahin bir duruş sergileyen FOMC ekonomik projeksiyonları sonrasında 8.60 seviyesinin üzerine çıktı. Piyasalar bugünkü kritik TCMB faiz kararını ve karar metnindeki ifadeleri takip edecek. 

EURTRY… TL Varlıklar Satıcılı Bir Görünüm Sergiliyor… TL varlıklar bu hafta ve FED toplantısı sonrasında satıcılı bir görünüm sergiliyor. Euro TL kuru 10.34 seviyelerinde işlem görüyor. 

EURUSD… FED’in 2023 Yılı Sonuna Kadar 2 Kez Faiz Artırımına Gitmesi Bekleniliyor… FED piyasa beklentilerine paralel bir şekilde politika faizini değiştirmezken, 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngördü. İstihdam ve enflasyonda normalleşme sağlanana kadar aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programına devam edileceği taahhüt etti. Diğer taraftan rezervlere ödenen faizi %0.10’dan %0.15’e, ters repo faizini ise %0’dan %0.05’e yükseltti. FOMC üyelerinin ekonomik projeksiyonlarını gösteren nokta grafiği daha şahin bir görünüm aldı. Büyüme beklentisiyle birlikte, enflasyon beklentileri yükseldi. İşsizlik projeksiyonları ise değişmedi. FED toplantısı sonrasında dolar endeksi güçlenirken, Euro Dolar paritesi 1.1980 seviyelerine kadar geriledi. Avrupa piyasaları açılışı öncesinde 1.20 seviyelerinde dengelenme çabası içerisinde. 

XAUUSD… Ons Altın 8 Ocak Tarihinden Bu Yana En Sert Düşüşünü Yaşadı… Haziran ayı toplantısında para politikası açısından daha şahin bir FED sonrasında ons altın yönünü aşağı çevirdi. FED sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri 8 puana yakın yükselirken, %1.57 seviyelerinde dengelendi. FED’in ekonomi projeksiyonlarında değişikliğe gitmesi ve Powell’ın açıklamalarıyla birlikte 1,809 $ seviyelerine geri çekildi. 

GLDGR… Ons Altındaki Düşüş Ve Döviz Kurlarındaki Yükselişin Etkisinde Dengelendi… Ons altın fiyatının FED sonrasında sert bir şekilde değer kaybetmesine rağmen, Dolar TL kurundaki yükseliş gram altın fiyatındaki düşüşü sınırladı. Gram altın sabah saatlerinde 503 TL seviyelerinde işlem görüyor. 

BRENT… Düşüş Sonrası Tepki Alımlarıyla Karşılaştı… Ham petrol stokları verisinin beklentilerden daha fazla azalması aşılamanın hız kazanması ve ekonomilerin toparlandığına işaret ederken Brent petrolün varil fiyatı 73 $ seviyelerindeki konumunu korudu. FED’in finansal koşulları sıkılaştırabileceğine işaret etmesi petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yarattıktan sonra 72 $ seviyelerinden tepki alımları geldi. Global büyüme beklentileri petrol fiyatları üzerindeki pozitif yönlü etkisini sürdürüyor.

S&P500… FED Riskli Varlıklara Satış Getirdi… FED’in ekonomi projeksiyonlarında daha şahin bir görünüme geçmesi sonrasında ABD tahvil faizleri yükselirken, hisse senedi piyasalarına satış geldi. S&P500 endeksi günü %0.54 değer kaybıyla 4,224 puandan tamamladı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu