Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… FED Sonrasında Zayıflayan Global Risk İştahında Normalleşme Çabaları Var… Global piyasalarda FED sonrasında artçı şoklar devam ederken, Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi TCMB toplantısı sonrasında yönünü aşağı çevirerek haftanın dördüncü işlem gününü %1.20 değer kaybıyla 1,414 puandan tamamladı. Haftanın son işlem günü öncesinde Asya piyasalarında pozitif bir hava hâkimken, ABD ve Almanya endeks vadelileri yataya yakın işlem görmekte. FED sonrasında global piyasalarda artçı sarsıntılar yaşanırken, endeksin güne global piyasalardaki normalleşme çabalarına bağlı olarak düne nazaran daha sakin başlaması beklenebilir. Dolar TL kurunun tarihi zirvesine yönelmesi endeks üzerinde baskı yaratması beklenebilir. 1,425 puan seviyelerinde direnç noktasının aşılamaması durumunda 1,400 puan seviyelerindeki destek noktasına doğru satışlar görülebilir.

USDTRY… TCMB Beklentilere Paralel Bir Şekilde Faizleri Sabit Tuttu… FED’in ekonomik projeksiyonunun parasal sıkılaştırmaya işaret etmesi varlık alım programında azaltım tahminlerini öne çekerken, Amerikan dolar global bazda güç kazandı. TCMB dün beklentilere paralel bir şekilde politika faizini değiştirmezken sıkı duruş ifadesi yeniden karar metninde kendine yer buldu. NATO zirvesi sonrasında satıcılı bir görünüm izleyen TL varlıklar, hafta başından bu yana dolar karşısında %4’e yakın değer kaybetmiş durumda.

EURTRY… TL Majör Para Birimlerine Karşı Satıcılı… FED’in ekonomik projeksiyonunun parasal sıkılaştırmaya işaret etmesi sonrasında TL varlıklar majör para birimleri karşısında satıcılı bir görünüm sergiliyor.

EURUSD… Amerikan Doları Global Bazda Güç Kazandı… FED’in ekonomik projeksiyonlarında parasal sıkılaştırmaya işaret etmesi ve varlık alım programının azaltılmasının gündeme gelmesi sonrasında Amerikan doları global bazda güç kazandı. Euro Dolar paritesi 1.19 seviyesinin altında tepki alımlarıyla karşılaştıktan sonra Avrupa açılışı öncesinde yatay bir görünüm sergiliyor.

XAUUSD… Ons Altın Sert Satışlarla Karşı Karşıya Kaldı… Ons altın Amerikan Dolarının global bazda güç kazanmasıyla birlikte son 15 ayın en kötü haftalık performansına hazırlanıyor. Powell’ın varlık alım programını sonlandırmayı konuşmayı konuştuklarını açıklaması sonrasında dolar hemen hemen bütün para birimleri karşısında güçleniyor. Değerli metal gevşek para politikasının sonuna gelindiği baskısı altında olsa da 1,700 $ altı seviyeler ons altında uzun vadeli alıcıları çekebilir.

GLDGR… 500 TL Seviyelerinde Tutundu… Ons altında sert satışlara rağmen Dolar TL kurunun hafta başından bu yana %4’e yakın yükselmesiyle birlikte gram altındaki kayıplar göreceli olarak hafif kalıyor.

BRENT… Dolardaki Değer Kazancına Bağlı Olarak Geriledi… Brent petrol ekonomik toparlanma beklentileriyle sene başından bu yana %40’a yakın prim yaptıktan sonra FED’in para politikasında sıkılaştırmaya işaret etmesiyle birlikte dolardaki değer kazancın bağlı olarak geriledi. 

S&P500… New York Borsasında Karışık Bir Görünüm Var… FED toplantısı sonrasında ABD hisse senedi piyasaları dalgalı bir seyir izliyor. S&P500 endeksi Powell’ın açıklamalarının şahin değerlendirilmesi sonrasında günü %0.04 değer kaybıyla 4,221.86 puandan tamamladı. Teknoloji hisseleri dün olumlu ayrışırken, S&P500 kontratlarında vadeli piyasalarda ılımlı yükselişler var.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu