Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Haftayı Yatay Seyir ile Kapadı… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi dün %0.28 değer kazanarak 1,376.67 puana yükseldi. Asya endeksleri delta varyantının etkisiyle Çin öncülüğünde gerilerken, ABD ve Almanya vadelileri yatay karışık bir görünüm sergiliyor. Bugün TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak olup, piyasa TÜFE beklentilerİ aylık 1.50%, yıllık ise 17.00% seviyelerindedir. 1,350 puan seviyelerindeki ana desteğin üzerinde kalınması durumunda 1,378 ve 1,390 puan seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Güçlenirken, Dolar TL Kuru Haftaya 8.70’in Altında Başladı… Haftaya 8.6846 seviyelerinde başlayan Dolar TL kuru haftayı önceki haftalara kıyasla yurtiçinde TÜFE ve ÜFE verileri dışında ekonomik takvim açısından sakin bir haftaya hazırlanıyor. Bu hafta yurtdışı ekonomik takvim olarak ABD ISM, PMI verileri ve ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi önemli olacaktır. İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuru beklentileri 355 bin seviyelerinde olup, Perşemebe günü açıklanacaktır.

 

 

EURTRY… 10.30 Seviyesinde Başladı… TL varlıklar geçmiş haftalara kıyasla güçlü bir görünümünü devam ettiriyor. Euro TL kuru 10.30 seviyesinde yatay seyrini koruyor.

 

 

EURUSD… Avrupa PMI Verileri Takip Edilecek… Geçen Hafta ABD’de 364 bin ile pandemi döneminin en düşük seviyesine gerileyen haftalık işsizlik maaşı başvuruları sonrasında gözler bu hafta açıklanacak olan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisinde olacak. Ayrıca ülke bazında özellikle ülke PMI verileri haftanın takip edilmesi gereken ikinci önemli ekonomik veri serisi olarak ayrıca önemli olacaktır. Haftaya 1.1857 seviyesinde başlayan parite uzun vadeli teknik desteğini geçen haftalarda olduğu gibi tekrardan test etmektedir.

 

 

XAUUSD… Gözler PMI ve İstihdam Verisinde Olacak… ABD’de istihdam piyasası toparlanma sinyalleri vermeye devam ederken, varlık alım programı konusundaki şahince açıklamalar altın fiyatlarının baskı altında kalmasına neden oluyor. Bu hafta gözler ABD Merkez Bankası (Fed) Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanaklarına çevrildi.

 

 

GLDGR… Global Altın Fiyatlarını Takip Eden Gram Altın Yatay Bir Görünüm Sergiliyor… Gram altın global altın fiyatları ve Dolar TL kurundaki yatay seyrin etkisinde sabah saatlerinde 498 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Haftaya Pozitif Başladı… OPEC üyeleri geçen hafta Ağustos ayı üretimi konusunda anlaşmaya varamamış ve BAE günlük 400 bin varillik artış beklentisinin olduğu bir ortamda kendi kotasının artırılması talebiyle uzlaşmayı reddetmişti. Brent petrolün haftaya 75,86$ . seviyelerinde başladı ve gözler Perşembe gün açıklanacak olan ABD Ham Petrol Stok verisinde..

 

 

S&P500… ABD Endeksleri Yükselişini Devam Ettirdi… İstihdam piyasaları ve aşılama konusundaki başarı ekonomik toparlanmaya işaret ederken, ABD’de endeksler haftayı rekor ile tamamladı. S&P500 endeksi geçen haftanın son işlem gününde %0.74 4,343 puana yükseldi. Sabah saatlerinde endeks vadelileri yatay seyrini koruyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu