Sponsorlu Bağlantılar

Sarı Nokta Hastalığı Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Sarı Nokta Hastalığı Hakkında Ayrıntılı Bilgi

 

Sarı nokta hastalığı toplum içinde sarı benek hastalığı olarak da bilinir. Bu hastalık kalıtsal olarak ortaya çıkabilirken, yaşlanma, yorgunluk ve beslenme yanlışları sebebiyle de ortaya çıkabilir. Bu hastalığın tedavisi vardır.

 

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

 

Gözde ortaya çıkan sarı nokta hastalığı 55 yaş üstü bireylerde sonradan da ortaya çıkabilir. Bu hastalık göz kusuru gibi görünür. Göz bebeğinde sarımsı bir nokta bulunur ve zaman içinde görmeyi engeller. Görme kaybı gibi belirtileri bulunan bu hastalık aile öyküsünde sarı nokta hastalığı bulunan kişilerde görülür.

 

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

 

Göz hastalıklarından biri olan ve tedavi edilmezse körlük yapan bu hastalık 55 yaş üstü bireylerde, yaralanma ve daha önce göz ameliyatı olmuş olan kişilerde ve ailede kronik sarı nokta hastalığı bulunan kişilerde görülüyor.

 

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

 

Sarı nokta hastalığının iki farklı tipi vardır. Sarı nokta hastalığında göz yaşı ile ilintili bir durum bulunur. Bu tipler de bu durum ile ilgilidir. Islak ve kuru sarı nokta hastalığı bu hastalığın çeşitleridir.

 

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

 

Görme kaybı sarı nokta hastalığının en önemli belirtisidir. Hastalık az görmeyle başlayan ve görmek için ışığa çok fazla ihtiyaç duymak ile devam eder. Aynı zamanda insan yüzlerini tanıma konusunda sıkıntı yaşanır.

 

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

 

Sarı nokta hastalığında teşhis koymak için doktor muayenesinden sonra bir takım tetkikler yapılır. Bu tetkikler göz emarı, anjiyosu, göz arkası ve göz dibi tetkikleridir.

 

Katarakt Tedavisi Nedir?

 

Ülkemizde gözde oluşan katarakt rahatsızlığının tek tedavi şekli katarakt ameliyatı ve uygulamasıdır. Bu ameliyat sonrasında gözde oluşan ve görmeyi engelleyen mukoza alınmış olacaktır.

 

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

 

Katarakt oluşumu özellikle yaşlılık etkisi sebebiyle ortaya çıkar. Göz merceğini kapatan kataraktın göz merceğinden çıkarılması gerekir. Bu nedenle gözde katarakt oluşumunda katarakt ameliyatı yapılma işlemi uygulanır.

 

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

 

Katarakt oluşumunda etkili olan en önemli durum yaşlanmadır. Bunun dışında yaralanma ve kaza yapma gibi durumlar da kataraktı oluşturur. Görme kaybı yaşayan kişilerin göz doktoruna müracaat etmesi uygundur.

 

Katarakt Türleri Nelerdir?

 

Katarakt her durumda göz merceğini veya bebeğini etkiler. Bu nedenle göz bebeğini, göz bebeğinin arkasını, kenarını etkileyen katarakt türleri vardır. Katarak bazen ise doğuştan ortaya çıkan bir sorundur. Katarakt ameliyatı kataraktın giderilmesi için uygulanan bir operasyondur.

 

Retina Dekolmanının Nedenleri nelerdir?

 

Göz hastalıklarından biri olan retina dekolmanı sebepleri arasında göze alınan darbeler bulunur. Bu hastalık sonrasında göz çukuru ile göz birbirinden ayrılabilmektedir. Tedavisi ameliyattır.

 

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

 

Doktorun yaptığı muayene ile retina yırtığı ve dekolmanı teşhis edilir. Göz merceğinin alt kısmında bulunan jelin delik veya çatlak görünmesi retina dekolmanı sorununu akla getirir.

 

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Retina dekolmanında risk oluşturan faktörler bir kazaya uğramak veya kavga sırasında göze darbe almaktır.

 

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

 

Retina yırtığı ve dekolmanının tedavi şekli ameliyattır. Ameliyat işlemi son dönemlerde çok gelişmiş tekniklerle uygulanıyor. Retinadan kalkan jelimsi yapı, ameliyat ile yeniden göz çukuruna yerleştirilir. Göz çukuruna bazı durumlarda gaz enjekte edilmesi işlemi de yapılabilir.

 

Göz çukuru yeniden mukoza ile kaplanacak ve göz merceğinin alt kısmı doldurulacaktır. Bu işlem profesyonel bir göz merkezinde yapılmalıdır. İşlem sonrasında retina dekolmanı sorunu ortadan kalkar.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu