Gündem

Taşlar yerine oturana kadar

Dün açıklanan veriler, ABD tüketici güveninin Aralık ayında beklenenden daha fazla arttığını göstererek, COVID-19 enfeksiyonlarında yeniden canlanmaya ve teşvik harcamalarının azalmasına rağmen ekonominin 2022’de genişlemeye devam edeceğini gösterirken, Omicron koronavirüs varyantının hızla yayılmasına rağmen Londra’daki Imperial College tarafından yayınlanan araştırmada , COVID-19’un Omicron varyantı olan hastalar için hastanede kalma ihtiyacı riski Delta varyantı olan hastalara göre %40 ila %45 daha düşüktür sonucunun gelmesi – yatırımcıların küresel ekonomik görünüm hakkında daha iyimser bir duruş benimsemesiyle güvenli liman dolar emsalleri karşısında neredeyse bir haftanın en düşük seviyesine 96.111’e gerileme gösterdi. Ama genel kanı değişmiyor. FED’de bu ayki şahin eğilimin Mart ayında bir faiz oranı artışını masaya koymasının ve ABD merkez bankasının tavrının Avrupa, Japonya, Avustralya ve diğer güvercin benzerlerinden farklı kılmasının ardından doların önümüzdeki aylarda güçlenmesini bekliyoruz. Çin tarafına baktığımızda ise ; Güç durumdaki China Evergrande Group’un hisseleri , emlak geliştiricisinin risk yönetim komitesinin kapsamlı kaynaklarını kullandığını ve alacaklılarıyla “aktif olarak ilişki kuracağını” açıklamasının ardından %2.1 yükselişte olduğunu görmekteyiz. Fakat ; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki güçlü ekonomik büyüme ve bu yılın başlarında Çin’de teknolojiden gayrimenkul sektörlerdeki hisseleri sallayan kapsamlı düzenleyici değişikliklerin yol açtığı tedirginlikler, yatırımları Asya’dan uzaklaştırdığını görmekteyiz. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi , 2011’den bu yana en kötü yılı olacak olan 2021’de %15 düşerek sert bir darbe aldı. Gösterge 10 yıllık getiri, %1.4145’te yatay, Petrol fiyatları ise küresel ekonominin durumuna ilişkin iyimserlikle paralel olarak yükselişte ki buna ABD stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüşün de katkısı oldu ve Brent ham petrol vadeli işlemleri %0.3 artışla varil başına 75.53 dolardan, West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri %0,38 artışla 73,04 dolardan işlem görürken, spot altın, zayıf doların da yardımıyla sembolik 1.800 dolar seviyesinin üzerinde 1.804 dolarda sabit kaldı. Bugünün gündemine baktığımızda ise; Almanya ithal ve ihraç fiyatları , ABD’de işsizlik başvuruları, kişisel gelir ve harcamalar , Michigan Tüketici Güven Endeksi, yeni konut satışları verilerini görmekteyiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde çoğunlukla yükseldi.

Çin’in Şian kentinde, son günlerde Kovid-19 vaka sayısında görülen artış nedeniyle 13 milyondan fazla kişiye sokağa çıkma yasağı getirildi. BBC’nin haberine göre, bugün ilan edilen yeni Kovid-19 kısıtlamaları kapsamında acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla her evden sadece bir kişiye dışarı çıkma imkanı tanındı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ABD’li ilaç firması Pfizer’ın Kovid-19’a karşı geliştirdiği ağızdan alınan ilaca “acil kullanım” onayı verdi.

Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Fitch Ratings’in Gelişmekte Olan Avrupa Ülke Kredi Notları Başkanı Paul Gamble, Türkiye’nin liraya destek vermek ve dolarizasyonu azaltmak için ortaya koyduğu radikal yeni planın potansiyel maliyetleri olabileceğini, ancak planın çalışıp çalışmayacağını görmek için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ticari ithalat maksadı dışında yurt dışından getirilecek televizyon, radyo, görsel ve/veya işitsel yayınları alabilen diğer cihazlardan 2022 yılında alınacak maktu ücretler aynı şekilde devam edecek-Resmi Gazete

İngiltere’de London’s Imperial College tarafından yayınlanan bir araştırma, COVID-19’un Omicron varyantı nedeniyle hastaların hastanede yatmaya ihtiyaç duymaları riskinin Delta varyntına göre yüzde 40-45 daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, koronavirüs salgının seyrine göre sokağa çıkma kısıtlamasının alınabilecek tedbirler arasında olduğunu ifade etti.

Japonya Kabine Sözcüsü Hirakozu Matsuno, hükümetin Omicron varyantı nedeniyle yeni sınırlamalar uygulamayı düşünmediğini söyledi.

İngiltere’de işletmeler Aralık ayında sona eren 3 ayda karantina tedbirlerinin uygulandığı Şubat-Nisan döneminden bu yana görülen en zayıf büyümeyi yaşadıklarını rapor ettiler.

İngiltere’de araç üretimi koronavirüs salgınının tedarik zincirlerinde yarattığı sorunların üstesinde gelemedi ve son 37 yılın kötü Kasım ayını yaşadı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın ABD ve NATO’ya sunduğu “güvenlik” anlaşması taslağının taraflarla 2022 başlarında müzakere edilmeye başlanacağını açıkladı.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu