Gündem

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde yatay bir gün olurken, güne %1.49 seviyesi yakınlarından başlayan getiriler %1.51 seviyelerine kadar yükseldikten sonra, %1.497 seviyesinden günü kapattı. Avrupa bölgesi tahvillerinin hepsinde satıcılı seyir hakimdi. Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi yaklaşık 2 baz puan artarak -%0,19 seviyesinden günü kapatırken, Fransa on yıllık tahvilin getirisi de 2 baz puan artarak %0.14 seviyesinden, İngiltere on yıllık tahvilin getirisi de 2 baz puan azalarak %0,76 seviyesinden günü sonlandırdı.

 

Türk hazine eurotahvilleri, TRY’nin USD karşısındaki negatif performansı sonucu bugünü negatif kapattı. Beş ve on yıl vade kıymetler sırasıyla 5.03% ve 6.19% seviyelerinde günü tamamlarken, uzun vade ise %6.85 seviyesine kadar yükseldi. Getiri eğrisi genelinde 9-10 baz puanlık genişleme oldu. Beş yıllık risk primi on baz puanlık artış ile 386 seviyesinden fiyatlanıyor.

 

Şirket ve banka kıymetleri zayıf likiditenin de etkisiyle hazine kıymetlerine göre daha güçlü performans sergiledi. Kısa vade kıymetlerde talep devam ederken, daha çok 2026 vade kıymetlerde satıcılar bulunmaya devam etti. İş Bankası 2024 vadeli senior kıymet 4.47% getiri seviyesinden işlem görürken, İş Bankası 2028 vadeli sermaye benzeri kıymet %5.59 getiri seviyesinden günü sonlandırdı. Türkiye Hazinesi, geçtiğimiz hafta itfa olan 2021 vade Sukuk kıymetinin ardından, beş sene vadeli yeni bir Sukuk ihracı için yabancı bankalara yetki vermesinin ardından, dün $1.5 milyar olarak belirlenen ihraç büyüklüğü yaklaşık $10 milyar talebin gelmesinin ardından artışa gidildi ve getiri seviyesi %5,125 olarak belirlendi. Akbank 5. yılda geri çağırma opsiyonu olan 10 yıl vadeli USD cinsi sermaye benzeri “Sürdürülebilir” tahvil ihracı %6.80 getiri seviyesi ile gerçekleşti ve ihraç büyüklüğü $500 milyon olarak belirlendi.

 

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD hisse senedi piyasaları yarın paylaşılacak FED faiz kararı öncesinde beklentilerin üzerinde gelen üretici enflasyon verisi ile birlikte satıcılı bir seyri geride bıraktı. Teknoloji şirketlerinin baskın olduğu Nasdaq endeksi negatif ayrışarak günü %0,71 oranında ekside sonlandırırken, Dow Jones ve S&P 500 endeksleri sırasıyla %0,27 ve %0,2’lik değer kayıplarıyla seansı tamamladı. Yarın gerçekleşmesi beklenen Biden& Putin görüşmesi yatırımcıların yakın takip edeceği bir başka etkinlik olacak. ABD ve Avrupa Birliği, Çin’in artan etkisine karşı yeni bir ortak teknoloji ve ticaret girişimi planlıyor. Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi Salı günü yaptığı açıklamada, görevdeki son günlerinde dönemin Başkanı Donald Trump’ın üst düzey Adalet Bakanlığı yetkililerine seçim kaybını Joe Biden’a karşı itiraz etmesi için baskı yaptığını söyledi. İngiltere, Avustralya ile Brexit sonrası ticaret anlaşmasını kabul etti. İngiltere hükümeti yaptığı açıklamada, serbest ticaret anlaşmasının İngiliz işletmelerinin Avustralya’ya otomobil ve şekerleme gibi ürünleri satmasının daha az maliyetli olacağı anlamına geldiğini söyledi. Avrupa piyasalarında olumlu hava FED öncesinde korundu. DAX, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 endeksleri günü sırasıyla %0,36,%0,26 ve %0,36 oranlarında artıda sonlandırdı.

 

S&P 500 endeksinde yer alan on iki sektörden dördü günü primlerle sonlandırırken, gayrimenkul ve teknoloji hisselerinde sırasıyla %1,04 ve %0,64 oranlarında görülen kayıplar endeksi aşağı çekti. Enerji sektörü %2,06’lık kazanımlarıyla endeksi yukarı çekerken, sanayi, altyapı ve finansallarda görülen primler önemliydi. ABD ve Avrupa Birliği, Boeing ve Avrupalı rakibi Airbus’ın dahil olduğu uçak sübvansiyonları konusunda uzun süredir devam eden anlaşmazlığa yönelik olumlu bir gelişmeyi duyurdu. Anlaşma, Dünya Ticaret Örgütü onaylı tarifeleri beş yıl süreyle askıya alıyor. ABD Ticaret Temsilcisi, gelecekteki anlaşmazlıkların çözümü için bir model olarak hizmet edebileceğini söyledi. Boeing hisseleri günü %0,57 oranında artıda tamamladı. Exxon hisseleri, petrol fiyatlarındaki artış ve Bank of America’nın hisse senedi üzerindeki satın alma notunu yinelemesinin ardından %3,64 yükseldi. Firma, Exxon’un yıl sonundan önce temettüsünü artıracağına inanıyor. Novavax’ın hisseleri, biyoteknoloji firmasının Pazartesi günü Covid-19 aşısının güvenli ve %90,4 etkili olduğunu açıklamasına rağmen günü %10 ekside tamamladı. Şirket ayrıca grip aşısı ile birlikte uygulandığında aşısının etkili olduğunu söyledi. Diğer aşı üreticilerinden Moderna ve Biontech’de de sırasıyla %2,81 ve %1,09 oranlarında düşüşler görüldü. Teknoloji şirketlerinin negatif ayrıştığı seansta FAANG hisselerinden Netflix ve Alphabet sırasıyla %1,6 ve %0,8 oranlarında değer kaybederken, Facebook ve Amazon hisseleri günü yatay tamamladı. Apple ise %0,64 oranında değer kaybetti.

 

DAX endeksinde yer alan on sektörden sekizi günü kazanımlarla sonlandırırken, gayrimenkul ve takdirsel tüketim hisselerinde sırasıyla %0,11 ve %0,5 oranlarında görülen kayıplar endeksi baskıladı. Sanayi sektörü %1,4’lük primleriyle endekste öne çıkarken, temel tüketim ve finansallarda sırasıyla %0,9 ve %0,8 oranlarında görülen değerlenmeler ise endeksi yukarı taşıdı. Siemens hisseleri günü %2,11 oranında artıda tamamlayarak endekste en iyi getiriyi yatırımcılara sunarken, Volkswagen %2,15’lık değer kaybıyla endeksi aşağı çekti. Araba üreticisinin zayıf performansında rol oynayan faktörlerden biri Wolfsburg şehrindeki fabrikada çip sıkıntısı sebebiyle üretimin kısmı olarak askıya alınması. Şirket CEO’sunun G7 ülkelerinin yeşil enerjiye yönelik çabalarını attığı tweet ile yetersiz bulması ise bir diğer önemli faktör oldu. BMW %0,4 değer kaybederken, Daimler hisseleri ise pozitif ayrışarak günü %0,38 oranında artıda tamamladı. Allianz ve Bayer hisselerinde %0,8 civarında primler gerçekleşti. Duyurduğu ticaret antlaşması ile birlikte İngiltere FTSE 100 endeksinde enerji, iletişim hizmetleri ve temel tüketim hisselerinde sırasıyla %1,55,%1,32 ve %1,1 oranlarında kazanımlar öne çıktı.

 

Ekonomik veri takviminin FED öncesinde oldukça yoğun olduğu bir seans geride bırakıldı. Manşette -%0,8, çekirdekte ise %0.0 beklenen Mayıs ayı perakende satışlar verisi -%1,3 ve -%0,8 olarak gerçekleşti. Haziran ayı Empire imalat verisi ise 22,7 beklentisinin altında 17,4 olarak duyuruldu. Yatırımcıların yakından takip ettiği ve öne çıkan veri ise aylık bazda ÜFE enflasyon verisi idi. %0,5’de yer alan beklentilerin üzerinde %0,8 seviyesinde gerçekleşen veri, yıllık bazda ise %6,6 seviyesine tırmandı. Mayıs ayı sanayi üretimi ise %0,8 olarak gerçekleşti. Avrupa tarafında ise TÜFE enflasyon verilerinde revizyona gidilmedi.

 

Yatırımcılar yarın ise FED’in faiz kararını yakından takip ediyor olacak. ABD’de yarın öne çıkacak diğer iki veri ise haftalık bazda MBA Mortgage (ev kredisi) başvuruları ve aylık bazda konut başlangıçları. İngiltere’nin paylaşacağı TÜFE enflasyon verisi ise bir diğer önemli başlık olarak öne çıkıyor.

 

 

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Yarınki FED toplantısı öncesinde paritelerde sakin bir bekleyiş hakim oldu. Güne 90.522 seviyesinden başlayan ve en yüksek 90.675 seviyelerindeki 50 günlük hareketli ortalama direncini test eden dolar endeksi, 90.546 seviyesinden günü sonlandırdı. G10 para birimlerinden en çok değer kaybeden CAD ve AUD olurken, en çok değer kazanan CHF oldu. Güne 1.212 seviyesinden başlayan EURUSD paritesi yatay seyrederek günü 1.2124 seviyesinde sonlandırdı. Paritenin bir kez daha 50 günlük ortalama desteğine tutunması dikkat çekti.

 

Güne $1866 seviyesinden başlayan spot Altın yatay hafif negatif seyrederek 7 dolara yakın satışla 1859 seviyesinden günü sonlandırdı. Güne $27.86 seviyesinden başlayan Spot Gümüş ise altındaki harekete paralel olarak $27.64 seviyelerine gerileyerek %0.77 kayıpla günü sonlandırdı. Çin depolarındaki bakır stoklarının son bir yılın en yüksek seviyesine geldiği haberinin de etkisiyle, FOMC kararı öncesinde 3 ay vadeli LME bakır kontratında %4.03 ekside kapanış yapıldı. 50 günlük hareketli ortalama desteğinin aşağı yönlü kırılmasının satışları hızlandırdığı görüldü. Kapanış son 7 haftanın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Alüminyum %1.08, Nikel %4.01 ve Kurşun %1.61 değer kaybı ile seansı sonlandırdı. Endüstriyel metallerdeki satıştan etkilenmeyen petrol, 2018den bu yana en yüksek seviyeden kapanış yaptı. Temmuz vadeli WTI petrol, %1.88 değer kazanarak günü $72.22 seviyesinden kapatırken, Ağustos vadeli Brent petrol 74 seviyesini kırarak, %1.70 yükseldi ve $74.17 seviyesinden günü sonlandırdı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu