Gündem

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

FED açıklamaları sonrasında, Amerikan tahvil getirileri başta kısa ve orta vadeliler olmak üzere tüm getiri eğrisinde yükseldi. Amerika iki yıllık tahvilin getirisi 5 baz puan artarak son bir yılın en yüksek seviyesi olan %0.21 seviyesinden işlem görürken, on yıllık tahvilin getirisi ise 7 baz puan yükselerek %1.57 seviyesinden işlem gördü. Avrupa bölgesi tahvilleri ise pozitif bir günü geride bıraktı. Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi yaklaşık 2 baz puan gerileyerek -%0.25 seviyesinden günü sonlandırdı.

Son iki gündür kar satışları yaşanan Türk hazine eurotahvilleri bugün yatay pozitif seyir izledi. Beş ve on yıl vade kıymetler sırasıyla 5.00% ve 6.15% seviyelerinde işlem görürken, beş yıllık risk primi üç baz puan gerileyerek 382 seviyesinden işlem gördü. Dün %5.50 getiri seviyesi ile ihraç olan beş yıl vadeli Sukuk kıymeti ise günü yatay pozitif sonlandırdı.

Banka ve şirket kıymetlerinde yatay seyir hakim olurken, zayıf likidite koşulları devam etti. Vakıf Bankası 2025 vadeli senior kıymet 5.19% getiri seviyesinden işlem görürken, Yapı Kredi Bankası 2031 vadeli sermaye benzeri kıymet %6.97 getiri seviyesinden işlem gördü. Akbank’ın dün %6.80 seviyesinden ihraç ettiği sermaye benzeri kıymet 0.75 c civarında primli açılış yapsa da günü 10c primlenerek %6.75 seviyelerinde sonlandırdı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

16 Haziran Çarşamba günü, Fed faiz kararı ve sonrasındaki basın toplantısına odaklanan yurtdışı piyasalarda karmaşık bir seyir izlendi. Avrupa endekslerinde genel olarak hafif primli kapanışlar görülürken ABD endeksleri açıklama öncesinde satıcılı seyir izledi. Powell’ın konuşması sırasında gün içi dip seviyeleri kaydeden endeksler, bu noktadan sonra bir miktar toparlanma gösterse de günü kayıpla sonlandırdı.

Fed, bugünkü toplantı sonucunda oybirliğiyle beklendiği gibi, faizleri %0-0,25 aralığında sabit bırakırken 2023 sonuna kadar iki faiz artışı olabileceğinin sinyalini verdi. Ülke ekonomisinin toparlanma hızının, mali desteğin azaltılma sürecini öne çekebileceğinin de sinyali verildi. Açıklamada aşılama sürecinin COVID-19’un yayılmasını yavaşlattığına, bununla beraber güçlü mali desteğin ekonomik göstergeleri ve istihdamı güçlendirdiğine yer verildi. Pandemiden etkilenen sektörlerin hala zayıf olduğu ancak ilerleme kaydettiği, enflasyondaki yükselişin geçici olduğu öne çıkan ifadeler oldu.

Dow Jones endeksinde tüm sektörlerde değer kaybı yaşanırken ham madde %2,42, zorunlu tüketim %1,66 kayıpla en zayıf sektörler olarak göze çarptı. Dow Inc. %2,42, Walmart %2,04 kayıpla endeksin en fazla değer kaybeden şirketleri oldu. %1,2 yükselen Merck ise değer kazanan sayılı şirketler arasında yer aldı. S&P 500’de tercihe dayalı tüketim dışında tüm sektörler değer kaybetti. %1,5 gerileyen altyapı sektörü en zayıf sektör oldu.

FAANG hisselerinde; Facebook %1,68 ve Google %0,53 gerilerken, Apple %0,4, Amazon %0,95, Netflix %0,1 yükseldi.

Açılıştan sonra gelen sert satışla günün neredeyse tamamını dünkü kapanış seviyesine yakın geçiren İngiltere FTSE 100 endeksi, kapanışa doğru gelen alımlarla seansı %0,17 primle tamamladı. Bilgi teknolojileri %1,13, sağlık %0,9 primle en güçlü sektörler olarak dikkat çekti. Enerji ise %0,8 kayıpla yükselişi sınırlayan sektör oldu. Endekste en yüksek ağırlığa sahip olan şirketlerden Unilever %0,22, AstraZeneca %0,73, HSBC %0,44 değer kazandı. Açılışta kaydedilen ani düşüşün ardından Almanya Dax endeksi gün boyu yön bulmakta zorlandı ve günü %0,12 kayıpla sonlandırdı. Bilgi teknolojileri %0,92, sağlık %0,47 kayıpla en zayıf sektörler olurken %0,8 yükselen zorunlu tüketim kayıpları sınırladı. Deutsche Bank %2,3, BMW ve Merck %1,5 kayıpla endeksin en çok değer kaybına uğrayan hisseleri oldu.

Ekonomik veri bakımından oldukça hareketli olan günde, Avrupa tarafında İngiltere TÜFE verisi öne çıktı. Mayıs ayında %0,3 artış beklenen veri %0,6 artış gösterdi. Asya tarafında ise Çin’in perakende satışlar ile sanayi üretimi verileri öne çıktı. Perakende satışlar, yıllık bazda %14 artış beklentisinin altında, %12,4 artarken sanayi üretimi de %9,2 artış beklentisinin altında %8,8 arttı.

ABD’de MBA Mortgage başvuruları 11 Haziran haftasında %4,2 arttı. Önceki dönemde %9,5 gerileyen konut başlangıçları, Mayıs ayında %3,9 artış beklentisinin altında %3,6 artarken inşaat izinleri %0,3 geriledi. Günün son dikkat çeken verisi olan İthalat Fiyat Endeksi %0,8 artış beklentisinin üzerinde, %1,1 artış kaydetti.

Yarınki ekonomik veri açıklamaları arasında Euro Bölgesi enflasyon ile ABD haftalık işsizlik başvuruları, Philadelphia Fed İş Görünümü endeksi ve öncü endeks dikkat çekiyor.

 

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

FED kararlarından önce günü 90.50 seviyesinde yatay geçiren Dolar Endeksi, FED’den gelen açıklamaların beklenenden daha şahin olması nedeniyle 91.20 seviyesine kadar yükseldi. FED medyan projeksiyonunun 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışına işaret etmesi ve Powell’ın konuşmasında enflasyonun önümüzdeki dönemde beklediklerinden daha dirençli ve yüksek olabileceğine vurgu yapması nedeniyle tüm para birimlerine karşı yükselen Dolar Endeksi günü %0.70 değer kazanarak 91.20 seviyelerinden kapattı. Kararlar öncesinde 1.2115 seviyesinde yatay seyreden EURUSD paritesi ise karar sonrasında gelen sert satışların etkisiyle 1.2010 civarına geriledi.

Spot Altın, yükselen tahvil faizleri ve değer kazanan dolar nedeniyle %1.2 değer kaybederek $1860 seviyesinden $1837 seviyesine gerilerken, Spot Gümüş ise yaklaşık %1.5 değer kaybederek $27.75 seviyelerinden $27.35 seviyelerine geriledi. LME metallerinde karışık seyir hakimdi. Alüminyum %0.10, bakır %1.02 değer kazanırken, nikel %0.51 oranında değer kaybetti. Temmuz vadeli WTI petrol, %0.36 değer kaybederek 71.87 seviyesinden işlem görürken, Ağustos vadeli Brent petrol %0.11 yükselerek $74.07 seviyesinden alıcı buldu.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu