Ekonomi

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

Dünkü Fed toplantısının ardından risk iştahının kuvvetli olduğu haftanın dördüncü gününde ABD tahvillerinde satıcılı seyir hakim oldu. İkinci çeyrek büyüme rakamları ve işsizlik başvuruları verisi öncesinde, on yılık tahvil %1.23 seviyelerinden %1.27 seviyelerine yükseldi. Verilerin beklenenden zayıf gelmesiyle tahvillerdeki satış yavaşlarken on yıllık tahvil ABD kapanışında %1.26 seviyesinden işlem gördü. Yedi yıllık ABD tahvili ihracında ise talep karşılama oranı ortalamanın altında kalırken, getiri seviyesi %1.05 olarak gerçekleşti. Avrupa bölgesi tahvillerinde ise İtalya dışında alımlar öne çıktı. Almanya on yıllık tahvilin getirisi Şubattan bu yana en düşük seviye olan -%0.45 seviyesinde yatay seyretti.

Türk hazine eurotahvillerinde ise kurdaki harekete paralel olarak alımlar hakimdi. Getiri eğrisinde 4-5 baz puanlık daralma olurken, alımlar kısa ve orta vadelerde yoğunlaştı. Beş yıllık ve on yıllık kıymetler sırasıyla %5 ve %6.13 seviyesine çekilirken, beş yıllık ülke risk primi yaklaşık 9 baz puan gerileyerek 380 seviyesinden işlem gördü. Şirket ve banka kıymetlerinde ise genel olarak yatay seyir hakim olurken, lokal yatırımcı talebi uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde yoğunlaştı. Vakıf Bank 2023 vadeli senior kıymet %3.44 getiri seviyesinden işlem görürken, Yapı Kredi Bankası 2031 vadeli sermaye benzeri kıymet %6.71 getiri seviyesinden işlem gördü. Zorlu Enerji 2026 vadeli kıymeti 40c kazanımla günü sonlandırırken, Aydem Yenilenebilir Enerji’nin Pazartesi günü ihraç edilen 2027 vadeli kıymeti %7.55 getiri seviyesinden yatay işlem gördü.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

29 Temmuz Perşembe günü ABD piyasaları FED toplantısı sonrası gergin havadan kurtularak yukarı hareketine devam etti. ABD büyüme verisinin beklentinin altında kalmasına rağmen tüketim tarafının beklentiden fazla artış göstermesi piyasaya moral verdi. Haftalık işsizlik başvuruları önceki hafta kadar artış göstermedi ancak beklentinin üzerinde gelerek FED’in işgücü piyasasında toparlanma için zamana ihtiyaç olduğu tezini destekledi. Dow Jones 153 puan yükselişle 35084 seviyesinden, S&P 500 endeksi 18 puan primle 4419 seviyesinden ve Nasdaq 16 puan değer kazancıyla 14778 puandan günü sonlandırdı.

Dow Jones endeksinde enerji, ham madde ve finans sektörleri %1’in üzerinde primlerle endeksi yukarı taşıdı. Sağlık ve telekom sektörleri hafif ekside kapanış yaptı. Travelers, Chevron, Intel, Dow ve American Express %1’in üzerinde değer kazançlarıyla en çok kazandıran hisseler oldu. Bugün açıkladığı bilançosunda beklentinin altında kar açıklayan Merck şirketinin hisseleri %1.8 değer kaybıyla endekste en çok değer kaybeden hisse oldu. S&P 500 endeksinde de ham madde, finans ve enerji sektörleri en çok değer kazanan sektörler oldu. Emlak ve telekom sektörleri değer kaybetti. Dün seans sonrası pozitif bilanço açıklamasıyla dikkat çeken Qualcomm bugün %6 primle seansı kapattı. AMD, Freeport-McMoran ve Tesla %4’ün üzerinde primlerle öne çıkan diğer hisseler oldu. Dün kapanış sonrası açıkladığı bilançoda kullanıcı sayısıyla beklentileri karşılayamayan Facebook %4 ve Paypal %6 değer kaybıyla dikkat çekti. Havayolu şirketleri de zayıf seyretti. Bugün bilanço açıklayan şirketlerden Mastercard %1.4 primle günü sonlandırdı.

Avrupa piyasaları Çin endekslerinde satış baskısının durması ve FED toplantısı sonrası piyasadaki rahatlamadan destek buldu. Petrol ve metal fiyatlarındaki yükseliş sektör hisselerini yukarı taşırken pozitif bilanço açıklamaları da endekslere destek oldu. DAX endeksinde takdirsel tüketim ve finans sektörleri %1 üzeri primlerle endeksi yukarı taşıdı. Telekom, endüstri ve emlak sektörleri ise günü ekside kapattı. Otomobil sektörü hisseleri en çok kazandıranlar arasında yer aldı. Deutsche Bank, Daimler ve Infineon Technologies %3 civarı primlerle öne çıktı. İngiltere FTSE 100 endeksinde petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle enerji sektörü %3 değer kazandı ve en primli sektör oldu. Onu, ham madde ve finans sektörleri takip etti. Alt yapı ve telekom sektörleri en zayıf sektörler oldu. En çok kazandıran hisseler metal ve petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte madencilik ve petrol şirketleri oldu.

Ekonomik veri takviminde Almanya Temmuz ayı enflasyon aylık bazda %0.6 beklentisine karşın %0.9 artış yönünde açıklandı. Yıllık bazda ise %3.2 beklentisini aşarak %3.8 olarak açıklandı. ABD’de 2. Çeyrek GDP %8.4 beklentisine karşın %6.5 ve kişisel tüketim %10.5 beklentisine karşın %11.8 olarak açıklandı. Haftalık işsizlik başvurularında 385 bin beklentisinin üzerinde 400 bin başvuru açıklandı. Yarınki takvimde Almanya 2. Çeyrek GDP, Euro Bölgesi Temmuz ayı enflasyon ve 2. Çeyrek büyüme, ABD’de Haziran ayı kişisel gelir ve harcamalar, PCE ve Temmuz ayı Michigan Üni. güven endeksi takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Fed toplantısı sonrası güne satıcılı başlayan dolar, ABD’de ikinci çeyrek büyüme verilerinin ve işsizlik başvuruları verilerinin beklenenden zayıf gelmesiyle kaybını gün boyu sürdürdü. Dolar, tüm G10 ve gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kaybetti. Güne 92.26 seviyesinden başlayan Dolar Endeksi ABD kapanışında gün içi en düşük seviyeler olan 91.90 seviyelerinden işlem gördü. EURUSD paritesi ise gün boyu değer kazandı. 1.1845 seviyesinden açılış yapan parite %0.41 değer kazanarak 1.1890 seviyelerine yükseldi. GBPUSD paritesi 1.39 seviyesini aşmasıyla beraber 1.3980 seviyesine kadar yükseldi ve ABD kapanışında %0.47 primle 1.3965 seviyesinden işlem gördü.

Reel faizlerdeki gerileme ve doların değer kaybı altında alımların hızlanmasına sebep oldu. Güne $1807 seviyesinden başlayan Spot Altın gün boyu devam eden alımlarla %1.25 değer kazanarak 50 günlük hareketli ortalaması olan $1829 seviyesinden kapanış yaptı. Güne $24.96 seviyesinden başlayan Spot Gümüş ise altına paralel olarak günü değer kazanarak sonlandırdı. 200 günlük hareketli ortalamasına yaklaşan Spot Gümüş gün içinde en yüksek $25.80 seviyesini gördü ve günü %2.38 primle $25.55 seviyesinden sonlandırdı. LME metallerinin hepsinde alıcılı seyir hakimdi. Alüminyum %2.15, bakır %1.42 değer kazandı. Delta varyant endişelerinin ve OPEC belirsizliğinin etkisinin azaldığı petrolde pozitif görünüm devam etti. Eylül vadeli WTI petrol, %1.67 değer kazanarak 73.60 seviyesinden işlem görürken, Brent petrol %1.89 yükselerek $76.15 seviyesinden alıcı buldu.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu