Gündem

Yellen gel git yaptırdı

Yellen Gel Git Yaptırdı

Piyasalarda negatif havanın etkisini net olarak gösterdiği bir günü geride bıraktık. Bu fiyatlamada en büyük etken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in ekonomide aşırı ısınmayı önlemek için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artırılması gerekebileceğine yönelik söylemiydi. Bu açıklamasının ardından faiz artırımı beklemediğini ve bu konuda tavsiyede bulunmadığını ekleyen Yellen, destek paketlerinin ekonomide aşırı ısınmaya neden olacağını düşünmediğini de ekledi. Her ne kadar piyasaları yumuşatıcı cümleler kullansa da ılımlı bir faiz artışı gerekebileceği açıklaması bir hayli kritik. Bilindiği üzere ABD Başkanı Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin ekonomiye etkisi güçlü oldu. Son dönemde gerek tüketici güveni ve PMI verileri gerekse enflasyon ve istihdam datalarında güçlü ölçüde yükselişler görülüyor. Bu durum doğal olarak enflasyona yönelik beklentileri bir hayli kuvvetlendiriyor. Zaten ABD getiri eğrisinin dikleşmesi bu beklentileri ortaya koyuyor. 1.9 trilyon dolarlık teşvike ek olarak 4 trilyon dolarlık başka bir teşvik paketinin de önerildiğini hatırlatalım. Tüm bu gelişmeler ABD ekonomisinin aşırı ısınma riskini beraberinde getiriyor. İşte bu risk çerçevesinde piyasalarda FED’in atacağı adımlara yönelik iki senaryo ön plana çıkmakta; Birisi varlık alım miktarını azaltmak, bir diğeri ise faiz oranlarını artırmak… Yellen’in dün yapmış olduğu açıklamaların FED’in atacağı adıma yönelik sinyal niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomi toparlanmaya devam etse de faiz artırımı için ortam henüz oluşmuş değil. Zaten FED Başkanı Powell ve diğer bölgesel FED başkanları da faiz artırımı için 2023 yılını işaret ediyorlar. Bu durumda çok daha hızlı ve etkili adım olarak varlık alım miktarının azaltılması seçeneği ön plana çıkıyor. Bir süredir aylık 120 milyar dolarlık varlık alımının azaltması için yılın son çeyreği piyasalarda konuşuyordu. Yellen’in açıklamaları bu beklentileri güçlendirmiş oldu. Yalnız açıklamaların sürpriz olmadığının altını çizelim. Zaten açıklamalar sonrası ABD tahvil getirilerinde ve dolar endeksinde sert olarak nitelendirilecek yükseliş hareketleri oluşmadı. Fakat gevşek para politikasından dönüşün başlayacağına yönelik beklentiler güçleneceği için özellikle tahvil getirilerinde yılın genelinde yukarı yönde hareketler düşük oynaklık ile devam edebilir. Bunun yanında en net tepkiyi hisse senetlerinin verdiğini ve küresel ölçekte satışların hızlandığını söyleyelim. Fakat ABD tahvil getirilerinin sakin seyri devam ettiği sürece hisselerde ayı piyasasına ilişkin senaryolara mesafeli yaklaşmaktayız.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesinde hisse senetleri Çarşamba günü sabah saatlerinde yataya yakın bir seyir izledi. Japonya ve Çin Borsaları ise tatil sebebiyle kapalı kalmaya devam ederken, Güney Kore borsası da bugün kapalı.Avustralya hisse seetleri artış kaydederken, Hong Kong’da endeks dalgalı bir seyir izledi.Japonya’da Yomuiri gazetesinde yer alan habere göre, ülkede Kovid-19 kısıtlamalarının Tokyo ve Osaka, Kyoto gibi diğer büyük şehirlerde uzatılması değerlendiriliyor.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Samsar: Türkiye 1 Haziran’da Rusya ile hava ulaşımını yeniden açmaya hazır olacak-Sputnik

ABD Başkanı Joe Biden, 4 Temmuz’a kadar ABD’deki yetişkinlerin yüzde 70’ine Covid-19’a karşı en az bir doz aşı uygulanmasını hedeflediklerini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, hazirandaki Avrupa gezisi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile önerdiği zirveyi yapmak istediğini belirterek, “Umudum ve beklentim budur. Üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Fed Başkanı Janet Yellen, Başkan Biden’in büyümeyi artırmak için harcama planlarının ekonomiyi aşırı ısındırmasını durdurmak için faiz artırımları gerekli olabileceğini söylediği açıklamasının yarattığı tepkileri yatıştıracak yeni açıklamalar yaptı.

Wall Street Journal CEO Konseyi’nde konuşan Yellen, enflasyonun ABD ekonomisi için bir problem olacağını öngörmediğini ve tedarik zincirlerindeki darboğazlar ile petrol fiyatlarının pandemi öncesi seviyelere toparlanmasına bağlı olarak fiyatlarda yaşanacak herhangi bir artışın geçici olacağını savundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden yönetiminin enflasyonist riskleri çok ciddiye aldığını ve önerdikları ekonomik planların bu riskleri hesaba kattığını söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD ekonomisinin Fed’in tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefinden hala uzakta olduğunu ve ekonomide toparlanmaya desteği azaltmayı konuşmanın henüz zamanı olmadığını söyledi.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, enflasyonun önümüzdeki aylarnda yükselmesini ve yıl sonuna kadar yüzde 2,25’e yakın seviyelerde “sakinleşmesini” beklediğini söyledi. Kaplan, enflasyonda yükselişin ne kadarının önümüzdeki yıllarda kalıcı olacağını hala anlamaya çalıştığını söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, istihdam piyasasında tam toparlanmaya ulaşıldığında ve enflasyon Fed’in hedefine geri geldiğinde para politikasını normalleştirmeyi planladığını ancak hala 8 milyon Amerikalının hala işlerine geri dönemediklerini söyledi.

AC Asia ex, Japan % – 0,09 satıcılı

S&P 500 % 0,29 alıcılı

Euro Stoxx 50 % – 1,33 satıcılı

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu