Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek Seyreden Dolar Kuru Ne Anlama Gelir?

Yüksek Seyreden Dolar Kuru Ne Anlama Gelir?

Ekonominin en bilinen ve güçlü olarak görülen para birimi dolar, dünyadaki bütün ülkelerin ekonomisini doğrudan etkiliyor. Dünya’da yaygın olarak kullanılması ve tercih edilmesi, doların gücünü ve popülerliğini direkt olarak etkiliyor.

Küresel bir para birimi olarak kabul edilmesinden dolayı ithalat ve ihracatta dolar tercih ediliyor. Bugün bile ülkelerin dış borçlarını dolar cinsi üzerinden ödemek zorunda olması bize doların ne kadar yaygın ve küresel olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Erzincan haberleri kapsamında tüm gelişmeler için sitemizi takip edebilirsiniz.

Doların Yüksek Olmasının Sebepleri Nelerdir?

Küresel olan ekonomide doların yüksek seviyelerde seyretmesinin tek bir sebebi yoktur, doların gidişatını belirleyen birçok unsur karşımıza çıkar.

Bunlar;

 • Ülkelerin dışa bağımlı olarak kalmak istemesi
 • Üretimi artırmaması ve ihracat yapmaması
 • Fazla ithalat yapılması sonucu oluşan enflasyon
 • Yabancı yatırımcının elde tutulamaması
 • Siyasi gerilmeler, ülkelerin birbirine koyduğu ambargolar ve terör saldırıları.

Bu maddeler doların yüksek seviyelerde seyretmesinde büyük bir etkendir. Bu maddelere ek olarak ülkelerde yapılan seçimler ve değişen iktidarlar da doların yüksek seyretmesinde etken olabiliyor.

Doların Yüksek Seviyede Olmasının Sonuçları Nelerdir?

Doların yüksek seviyede olması, ülkeleri doğrudan etkiliyor. Belirlenen ve uygulanan bu stratejiler doğrultusunda doların yüksek seyretmesi bazı sonuçlar doğuruyor.

Bunlar;

 • Ülkelerin kendi para birimlerinin değer kaybetmesi veya devalüasyon yaşaması.
 • Ülkelerin ve ülkelere ait para birimlerinin itibar kaybetmesi
 • Yüksek seyreden dolar kurunun yerli firmaların ekonomik durumunu zora sokması, artan dolar kurundan dolayı uluslararası ticaret yapan firmaların işlerinin yavaşlaması veya firmaların kapanması.
 • Yüksek seyreden dolar kurundan dolayı ekonominin daralması, enflasyon ve işsizliğin artması.
 • Ekonominin daralması ve enflasyon gibi durumların, halkı doğrudan etkilemesinden dolayı refah ve huzurun azalması

Ülkelerin karşılaştığı bu sonuçlar, ekonomik anlamda olumlu sonuçlar doğurmuyor. Böyle durumlarda ülkeleri yöneten iktidarların itibarı sarsılıyor, halk ekonomik bakımdan zor duruma düşüyor. Bu sonuçlar doğrultusunda halk, ekonomiden sorumlu kişilerin istifasını istiyor veya iktidarı erken seçime zorluyor.

Yüksek Seyreden Dolar Kuru Nasıl Düşürülür?

Ülkeler için yüksek seyreden dolar kurunun iyi bir durum olmadığı görülüyor. Ülkelerin bu kötü sonuçlardan kurtulup, doları düşürebilmesi için uygulaması gereken stratejiler bulunuyor.

Bunlar,

 • Üretime yatırım yapmalı, ürettiği ürünleri dışarı pazarlamalıdır.
 • Sanayi, turizm, bilim, teknoloji, tarım ve askeri alanda kendini geliştirmeli, dışarıya olan bağımlılığını en aza indirgemelidir.
 • Ticaret yapılacak ülkelerle siyasi anlamda ilişkilerin iyi tutulması, ambargo ve terör gibi olaylarda yapılan ticaretin zarar görmeyecek şekilde zemin hazırlanması.
 • Ülkelerin dışarıdan gelen yabancı yatırımcıları alarak, kendi ülkesi için yatırım yapmasını sağlaması.

Bu maddelerin uygulanması ülkelerin doları kontrol altında tutup, istediği seviyelere düşürebilmesine ve bu seviyelerde sürekli olarak tutabilmesine imkân sağlayarak istikrarlı bir ekonomik başarı gösterebiliyor.

Yüksek Seyreden Dolar Kurunun Düşürülmesinin Sonuçları Nelerdir?

Dolar kurunun düşürülmesi olumsuz sonuçları da ortadan kaldıracaktır. Firmalar uluslararası alanda çok daha rahat çalışabilecek, işsizlik azalacak, halk içerisinde alım gücü artacak, üretimin ve ihracatın artmasıyla dışa bağımlılık azalacak ve tüm bunların sonucunda ülkeler yüksek ekonomik güce, refah ve huzura kavuşacaktır. Ekonomi haberleri ile beraber sağlık haberi arayışındaysanız doğru adrestesiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
en iyi casino siteleri Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -