Gündem

Yurt içi piyasalar enflasyon datasına kilitlendi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,28 değer kazanarak günü 1.376,67 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,65 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,11 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,16 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok kaybettiren ise yüzde 4,02 ile madencilik olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü karışık seyirle kapandı. Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,30 yükselirken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,03 değer kaybetti. Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,02 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,01 değer kaybetti. ABD borsaları haftanın son işlem gününü kapanışta yükseldi. Dow Jones Industrial Average yüzde 0,44, S&P 500 endeksi yüzde 0,75 ve NASDAQ Composite endeksi yüzde 0,81 değer kazandı. Bugün, Yurt içinde Tüketici ve Üretici Fiyat Endeksleri açıklanacak. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisine dair Haziran ayı piyasa beklentisi aylık bazda % 1,5 ve yıllık bazda % 17,00 artış yaşanabileceği yönünde şekilleniyor. Gün içerisinde, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Kabine toplantısında, Kovid-19 aşı programı ve bayram tatilinin süresi başta olmak üzere ülke gündemindeki konuların ele alınması bekleniyor. Global piyasalarda, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’de Hizmet PMI dataları takip edilecek. Ayrıca, ABD’de piyasalar bugün remi tatil dolasıyla kapalı olacak. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın açıklamaları yakından izlenecek. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,28 değer kazanarak günü 1.376,67 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da ‘AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, “Aylık, çeyreklik ve 6 aylık bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık. Önümüzdeki 6 ayda bu ivmeyi daha da artırarak 2021 senesini özellikle dış ticarette ülkemiz için bir rekorlar yılı haline dönüştüreceğiz.” İfadelerine yer verdi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayımlanan verilere göre; Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2021 Haziran ayında %12,5, otomobil pazarı %9,3 ve hafif ticari araç pazarı %25,6 oranında artış gösterdi. 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarı %55,4 oranında artış kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri verilerine göre; Nisan 2021 dönemine ait Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri Tablosu değerlendirildiğinde; Mart 2021 verilerine göre varlıklar 5.177 milyon ABD doları artarken, yükümlülükler 6.121 milyon ABD doları artmıştır. Net Döviz Pozisyonu Açığı ise 158.732 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiş ve Mart 2021 dönemine göre 944 milyon ABD doları arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yerli yatırımcılarla bir araya geldi. Toplantıda kararlı sıkı duruş mesajları yinelenirken enflasyon tahminiyle ilgili olarak “Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşün üçüncü çeyreğin sonu, dördüncü çeyreğin başı gibi olacağı beklentimizi koruyoruz.” İfadelerine yer verildiği haberi basında yer aldı.

ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinde Haziran ayında piyasa beklentisi üzerinde 850 bin kişi artış kaydedildi. Piyasa beklentisi 700 bin kişi olarak şekillenmekteydi. İşsizlik Oranı verisi piyasa beklentisinin hafifi üzerinde % 5,9 olarak kaydedildi. Ortalama saatlik kazançlar verisi Haziran ayında bir önceki aya göre % 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 3,6 artış göstermesine rağmen piyasa beklentisinin hafif altında kaldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan 2021 yılı Haziran Ayı Dış Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verilerine göre, Haziran’da Türkiye’nin ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 47 artışla, 19,8 milyar dolara ve İthalat ise Haziran’da yıllık yüzde 39 artışla 22,7 milyar dolar oldu. Haziran’da dış ticaret açığı yüzde 1 artışla 2,9 milyar dolar olarak kaydedildi. Aynı dönemde dış ticaret hacmi yüzde 43 artışla 42,4 milyar dolar oldu.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketinin (TEİAŞ), özelleştirme kapsamına alınmasına ve halka arza yönelik olarak özelleştirmeye tabi tutulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yer aldı. (Kaynak: bloomberght.com)

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun 18. Bakanlar Toplantısı, iki gün üst üste yapılan görüşmelerde üretim politikasına yönelik anlaşmaya varılamaması üzerine 5 Temmuz’a ötelendi.

Şirket Notları:

E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. (EDATA): Şirketin payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacaktır.

VBT YAZILIM A.Ş.(VBTYZ): 5-6 temmuz tarihleri arasında 10:00-13.00 aralığında 12.48TL birim fiyatından sabit fiyat ile talep toplanacaktır.

ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (ZOREN): Sermayesini temsil eden payların %99,7’sine sahip olduğu Pakistan’da kurulu “Zorlu Sun Power (Private) Limited”in sermayesinde sahip olduğu şirket sermayesinin %99,7’sini temsil eden 997 adet payın, Pakistan’da kurulu, sermayesini temsil eden payların %99,7’sine sahip olduğu “Zorlu Wind Pakistan (Private) Limited şirketine hisse başına 10 PKR (On Pakistan Rupisi) bedel ile devri,Sermayesini temsil eden payların %99,7’sine sahip olduğu Pakistan’da kurulu “Zorlu Renewable Pakistan (Private) Limited”in sermayesinde sahip olduğu şirket sermayesinin %99,7’sini temsil eden 997 adet payın, Pakistan’da kurulu, sermayesini temsil eden payların %99,7’sine sahip olduğu “Zorlu Wind Pakistan (Private) Limited şirketine hisse başına 10 PKR (On Pakistan Rupisi) bedel ile devri,Zorlu Grubu şirketlerinden Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri AŞ”nin Pakistan’da kurulu “Zorlu Industrial Pakistan (Private) Limited”de sahibi olduğu, şirket sermayesinin %99,99’unu temsil eden 2.089.997 adet payın, sermayesini temsil eden payların %99,7’sine sahip olduğu Pakistan’da kurulu “Zorlu Wind Pakistan (Private) Limited” tarafından hisse başına 10 PKR (On Pakistan Rupisi) bedel ile devralınması ve Zorlu Grubu şirketlerinden “Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri AŞ”nin Pakistan’da kurulu “Zorlu O&M Pakistan Limited”de sahibi olduğu, şirket sermayesinin %99,99’unu temsil eden 1.199.997 adet payın, sermayesini temsil eden payların %99,7’sine sahip olduğu Pakistan’da kurulu “Zorlu Wind Pakistan (Private) Limited” tarafından hisse başına 10 PKR (On Pakistan Rupisi) bedel ile devralınması işlemleri tamamlanmıştır.

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş. (SISE): Şirket 07.06.2021 tarihli açıklaması ile duyurusunu yapmış olduğu Macaristan’daki yatırım ile ilgili olarak, 01.07.2021 tarihinde bağlı ortaklığı Sisecam Glass Packaging B.V.’nin %100 hissedarı olduğu ve sermayesi 177.772.834 Macar Forint olan her türlü cam ve cam ürünleri üretimi, işlemesi ve şekillendirmesi alanlarında faaliyet göstermek üzere “Sisecam Glasspackaging Hungary Kft.” unvanı ile şirket kuruluşu tamamlanmıştır.

ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (ARDYZ): Şirket, BOTAŞ INTERNATIONAL A.Ş. ile Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımı hizmet alımı sözleşmesini 405.000,00 USD bedelle 01.07.2021 tarihi itibariyle imzalamıştır. ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. (ENKAI): 5 Ağustos 2019 tarihli Özel Durum Açıklamasında belirtildiği üzere İzmir Doğal Gaz Kombine Çevrim Sanatralinde üretim durmuştu.2 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla adı geçen santralde elektrik üretimine tekrar başlanmıştır.

NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (NIBAS): Şırnak- Silopi’de elektrik hatlarının yenilenmesi işi için çeşitli ebatlarda direk ve travers teslimine yönelik işveren Moment Enerji Taahhüt Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.den 01.07.2021 tarihinde sipariş alınmıştır. İşin tutarı KDV dahil 1.964.700 TL olup, tahmini tamamlanma süresi 75 iş günüdür.

ANEL ELEKTRİK PROJE TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (ANELE): Proje büyüklüğü 11.500.000 Türk Lirası olan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Gemlik Kampüs projesi su işleme tesisi, arıtma tesisi, giriş merkezi ve 3 adet Nizamiye Binası elektrik işlerinin yapılmasına yönelik olarak sözleşme görüşmeleri tamamlanmış olup, şirket ile proje işvereni Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. arasında ek sözleşme imzalanmıştır. 16.04.2021 tarihli KAP duyurusu ile kamuoyu ve yatırımcılar ile paylaşılan proje büyüklüğü 76.500.000 Türk Lirası olan sözleşmeye ek olarak imzalanan yeni sözleşme ile birlikte TOGG Gemlik Kampüs projesinin toplam büyüklüğü 88.000.000 Türk Lirası’ na yükselmiştir. Projenin 2022 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.

DENGE YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DENGE): İştirakleri Fer Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat A.Ş. ile D Vizyon Dış Ticaret ve Danışmanlık Ltd. arasında Çin ve Uzak Doğu pazarına yönelik Gayrimenkul satış ve pazarlama faaliyetleri konusunda, 5.399.579 USD’lik işbirliği ve garantili satış sözleşmesi imzalanmıştır.

DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. (DURDO): Gloss & Green® teknolojisiyle ürettilen çevreci ve geri dönüştürülebilir metalize kutularının kapasite artışını sağlayacak üretim hattının 2021 Haziran sonu Türkiye’ye gelişi tamamlanmış olup kurulum ve montaj aşamasına geçilmiştir.

DATAGATE BİLGİSAYAR MALZEMELERİ TİCARET A.Ş. (DGATE): Şirket tarafından 08.05.2020 yapılan özel durum açıklaması ile Apple markalı ürünlere ilişkin Türk Telekom master (ana) distribütörlüğü ve bunun yanında Türk Telekom ürünleri olan (Sanal TL, Fiziki TL, ankesörlü kart ) alternatif kanal distribütörlüğü, kurumsal kanal ve alternatif kanallardaki (online dahil) cihaz dağıtım işine devam edileceği duyurulmuştur. 01.07.2021 tarihi itibari ile Türk Telekom master (ana) distribütörlüğü ve Türk Telekom ürünleri olan (Sanal TL, Fiziki TL, ankesörlü kart ) alternatif kanal distribütörlüğü, kurumsal kanal ve alternatif kanallardaki (online dahil) cihaz dağıtım işlerinin tamamı sona ermiştir. Şirket Türk Telekom ve diğer operatörlerden bağımsız olarak, halen devam etmekte olan akıllı telefon, tablet, bilişim ve teknoloji ürünleri ticaretine yatırım yapmaya devam edecektir.

RAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (RALYH): Şirket Bağlı Ortaklıklarından HERA TEKNİK YAPI A.Ş., T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 02.07.2021 tarihinde düzenlenen ” Malatya İli Battalgazi İlçesi Şehit Fevzi Mahallesi 679 Adet Konut, 18 Adet Dükkan ve 1 Adet Kafeteryai İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşii ” ihalesine katılmıştır.215.044.044,00 TL teklif sunarak katılımcılar arasında 7. en düşük teklifi vermiştir. Teklifler değerlendirme aşamasındadır.

EGE GÜBRE SANAYİİ A.Ş. (EGGUB): 04.06.2021 tarihinde KAP’ta Yeni İş İlişkisi olarak açıklanan 20.000 Ton (8.000.000 USD) ihracat siparişin, 16.766 Tonluk (6.626.345 USD) kısmı 30.06.2021 Tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Kalan 3.230 Ton NP Gübresinin ihracatı önümüzdeki bir hafta içerisinde gerçekleştirilecektir.

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASELS): ASELSAN ile uluslararası bir müşterisi arasında; yazılım tabanlı telsizlerin ihracatı ile ilgili olarak, toplam bedeli 13.319.359,- ABD Doları tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2022 yıllarında gerçekleştirilecektir.

SERVE FİLM PRODÜKSİYON EĞLENCE A.Ş. (SERVE): Şirket Yönetim Kurulu 02.07.2021 tarihinde Sirket merkezinde toplanarak asagidaki kararlari almistir. Şirket İştiraki olan Kuvva Gıda AŞ nin superkritik Karbondioksit Ekstrasyon Akiskan teknolojileri konusunda 2000 Litre kapasiteli tesis yatirmi yapılmasına,İş bu yatırımlar neticesinde esas olarak endustriyel kenevir tohumu total ektract üretimi yapılmasına, Total kenevir ekstraktı üretiminin yanisira GÜL İŞLEME VE TOTAL EKTRACT ÜRETİMİ, BİBERİYE İŞLEME VE TOTAL EKTRACT ÜRETİMİ, KİŞNİŞ İŞLEME VE TOTAL EKTRACT ÜRETİMİ, KEKİK İŞLEME VE TOTAL EKTRACT ÜRETİMİ yapilmasina karar verilmiştir.

EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş. (EREGL): Şirketi 30.03.2006 tarihli genel kurul toplantısında alınan kar dağıtımına ilişkin kararın iptali amacıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından açılan davada Ankara Asliye 3. Ticaret Mahkemesi, 23.10.2008 tarih ve E. 2006/218; K. 2008/480 sayılı Kararı ile davayı reddetmiş; ancak Yargıtay 11. Hukuk Dairesi 30.11.2010 tarih ve E. 2009/1319; K. 2010/12257 sayılı Kararı ile yerel mahkeme kararını bozmuştur. 18.02.2011 tarihinde Erdemir tarafından bu karara karşı karar tashihi yoluna müracaat edilmiş; 14.10.2011 tarihinde Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin bu müracaatı reddettiği öğrenilmiştir (14.07.2011 tarih ve E. 2011/5547; K. 2011/8881 sayılı Karar). Yargılamayı yapan Ankara 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, 26 Haziran 2015 tarihli duruşmada davayı reddetmiştir (2011/551 E.). Gerekçeli mahkeme kararı, 26 Ekim 2015 tarihinde Şirket tebliğ edilmiştir. Yerel mahkeme kararı, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin 24.05.2017 tarih, E. 2015/15771 ve K. 2017/3040 sayılı kararı ile bozulmuştur. Bozma kararı 02.08.2017 tarihinde Şirkete tebliğ edilmiştir. Erdemir, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin 24.05.2017 tarih, E. 2015/15771 ve K. 2017/3040 sayılı bozma kararına karşı karar düzeltme başvurusunda bulunmuştur. 28.08.2019 tarihinde Şirkete tebliğ edilen Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin 27.06.2019 tarih, E. 2017/4580 ve K. 2019/4955 sayılı kararı ile Şirket tarafından yapılan karar düzeltme talebinin reddedildiği bildirilmiştir. Dava, Ankara 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin E. 2019/418 E. No’lu dosyasında görülmeye devam etmektedir. Duruşma tarihi 14.10.2021 günüdür.

KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KRVGD): Şirketin 2 Temmuz 2021 tarihinde yapmış olduğu Yönetim Kurulu toplantısında; Sermaye Piyasası Kurulu’nun 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli duyurularına istinaden; Şirket pay fiyatının Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması sebebiyle hisse fiyatının istikrarlı ve gerçek değerine uygun oluşumuna katkı sağlamak amacıyla hisse geri alımı yapılmasına, Geri alıma konu edilebilecek azami pay sayısının 3.000.000 TL nominal değerde 3.000.000 adet olarak belirlenmesine, Geri alım için ayrılacak fonun Şirket iç kaynaklarından karşılanmak üzere en fazla 50.000.000 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

CEO EVENT MEDYA A.Ş. (CEOEM): Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 11.maddesi gereğince, Yatırımcı İlişkileri Bölüm Yöneticisi ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak görev yapmakta olan ÖZLEM NAZLI ARIKAN’ın 02/07/2021 tarihinde görevinden ayrılması sebebiyle yerine, Sermaye Piyasası Kurulu’nun belirlemiş olduğu mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi, Kurumsal Yönetim uygulamalarında koordinasyonu sağlamak ve üst düzey icracı yöneticiye çalışmaları hakkında raporlama yapmak üzere MUHSİN DANIŞMAN’ ın Yatırımcı İlişkileri Bölüm Yöneticisi ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak atanmasına karar verilmiştir.

YATAŞ YATAK VE YORGAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (YATAS):Şirket Yatırımcı İlişkileri Birim Yöneticisi olarak görev yapan Tuba BEKTAŞ görevinden ayrılmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 11. maddesi uyarınca yeni atama yapılınca Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda gerekli bildirimler yapılacaktır.

QUA GRANITE HAYAL YAPI VE ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (QUAGR): Şirket 30.06.2021 tarihli yönetim kurulu kararı kapsamında yurtiçinde nitelikli yatırımcılara, halka arz edilmeksizin 500.000.000 TL tutarına kadar borçlanma aracı ihracı için ihraç belgesinin onaylanması amacıyla (02.07.2021) Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılmıştır.

DEVA HOLDİNG A.Ş. (DEVA): Şirket aleyhine Gül Ecza Deposu Sanayi ve Ticaret A.Ş, Haver Farma İlaç A.Ş ve Sonuç Ecza Deposu AŞ hakkında “Kamu Hastanelerine İhale Yoluyla Yapılan İlaç Satışlarında İlaç Üreticileri ile İhale Ecza Depoları’nın birlikte fiyat belirlemeye ve ilaçları değerinin üstünde satmaya yönelik çeşitli uygulamaları ile 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un 4. Maddesinin ihlal edildiği” iddiası üzerine Rekabet Kurumu soruşturması ile ilgili sözlü savunma toplantısı 22.06.2021 tarihinde yapılmış olup, 01.07.2021 tarih 21-33/446-222 sayılı Rekabet Kurulu kararı uyarınca; şirket herhangi bir rekabet hukuku ihlali bulunmadığına ve şirket aleyhine bir yaptırım uygulanmasına yer olmadığına hükmedilmiştir.

FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş. (FENER): Futbol A Takımı teknik direktörlüğü için Vitor Manuel De Oliveira Lopes Pereira ile 2 yıllığına anlaşmaya varılmıştır.

PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş. (PGSUS): %50 iştirak payına sahip olunan Hitit Bilgisayar Hizmetleri A.Ş. tarafından bir kısım Hitit Bilgisayar paylarının halka arzına ilişkin çalışmaların başlatılmasına karar verilmiştir. Halka arz işlemleri ve bu doğrultuda hazırlanacak pay izahnamesi Sermaye Piyasası Kurulu onayına tabidir. Özel Durum Açıklaması Türkçe ve İngilizce hazırlanmış olup iki metin arasında herhangi bir çelişki olması durumunda Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AVGYO): Antalya ili Alanya ilçesi Türkler Beldesi Kargıçiftliği mevkii Gökay sitesinde bulunan D blok 3 nolu dairenin eşyalı olarak 02.07.2021 tarihinden geçerli olmak üzere Karım Bouhessane’ye 1 (bir) yıllığına aylık 3.500TL (kdv dahil) bedelden kiraya verilmesine karar verilmiştir.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN): Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 11.maddesi gereğince, Yatırımcı İlişkileri Bölüm Yöneticisi ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak görev yapmakta olan FATİH KARACANİK’in 30/06/2021 tarihinde görevinden ayrılması sebebiyle yerine, Sermaye Piyasası Kurulu’nun belirlemiş olduğu mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi, Kurumsal Yönetim uygulamalarında koordinasyonu sağlamak ve üst düzey icracı yöneticiye çalışmaları hakkında raporlama yapmak üzere ÖZLEM NAZLI ARIKAN’ın Yatırımcı İlişkileri Bölüm Yöneticisi ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi olarak atanmasına karar verilmiştir.

INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (INVEO): Ülkemizin gelişmekte olan Sermaye Piyasalarına katkıda bulunmak; şirketlerin çok daha çeşitli alternatif finansman kaynaklarına erişimlerine olanak sağlayabilmek amacıyla Inveo Yatırım Holding olarak Yatırım Bankası kurulması için çalışmalara başlanmasına karar verildiğini 26.08.2020 tarihindeki açıklaması ile kamuoyuna duyurmuştuk. 24.02.2021 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararla bu amaçla Danışma Kurulu oluşturulan ve Demet Özdemir, Bora Oruç ve Onur Topaç’ın kurul üyeleri olarak yetkilendirildiğini, 06.04.2021 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararla Önder Halisdemir’in Finansal Hizmetler Grubu Başkanı ve Danışma Kurulu üyesi olarak bünyesinde göreve başladığını ve yatırım bankası kurma çalışmalarını yöneteceğini açıklanmıştır. Şirket kaynaklarını, projeksiyonunu ve geçmiş dönem faaliyet raporunu da değerlendirerek gelişen ekonomik ve finansal piyasalarda bankacılık alanında faaliyet gösterecek bir şirkette hissedar olunmasının Şirkete gerek finansal açıdan gerekse itibar açısından yarar sağlayacağı değerlendirilerek, Yönetim Kurulu 30.06.2021 tarihinde aldığı karar ile 300.000.000 TL sermaye ile kurulacak Yatırım Bankasının %74,999 oranında hissesine sahip olunmasına ve gerekli izinlerin alınması akabinde kurulması hedeflenen şirketin sermayesine 224.997.000 TL nakit bedel ile katılınmasına karar verildiğini duyurmuştur. Bu kapsamda şirket kuruluş izni almak için (02.07.2021) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuruda bulunmuştur.

GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (GEDIK): Gelişen ekonomik ve finansal piyasalarda yatırım bankacılığı alanında faaliyet gösterecek şirkette hissedar olunmasının Şirket sermaye piyasalarında her alanda liderlik vizyonu ile doğrudan uyuştuğu değerlendirilerek, Yönetim Kurulu 30.06.2021 tarihinde aldığı karar ile 300.000.000 TL sermaye ile kurulacak yatırım bankasında %25 oranında hisse sahibi olunmasına ve gerekli izinlerin alınması akabinde kurulması hedeflenen şirketin sermayesine 75.000.000 TL nakit bedel ile katılınmasına karar verildiğini duyurmuştuk. Bu kapsamda şirketimiz kuruluş izni almak için (02.07.2021) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuruda bulunmuştur. 

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu